Nowe modele, stara kolejność


Samsung ML-2252W

Nowe modele, stara kolejność
Sieciowe karty WiFi i Ethernet podwoiły cenę drukarki.

Po zaznaczeniu swej obecności w segmencie modeli najtańszych, Samsung wprowadził na rynek serię drukarek dla bardziej wymagających użytkowników. Najdroższy z czwórki jest opisywany model, wyróżniający się kompletem interfejsów, tańsza o 650 zł jest wersja bez WiFi, ale z PostScriptem, kolejne 130 zł można zaoszczędzić, pozbawiając się tego języka, aby dojść do 1095 zł za model podstawowy 2250, tylko z portami USB i LPT. Poza tym poszczególne wersje nie różnią się niczym więcej. Wymienione akcesoria są także na liście opcji, ale w postaci wbudowanej od razu przez producenta kosztują o wiele taniej.

Mniejsza przewaga

Cenowy szturm Samsunga sprzed dwóch lat znacznie stracił impet. W efekcie drukarki tego producenta pozostają najtańsze wśród podobnych modeli, ale maleje ich przewaga nad konkurencją. Minimalną przegraną z Oki w kategorii najbardziej opłacalnego produktu ML-2250 "zawdzięcza" wyższym jednostkowym cenom toneru i wyraźnie wolniejszemu drukowaniu. Do obiecanych 20 stron na minutę zabrakło kilkunastu procent. Druk droższy o dwa grosze za stronę jest ceną za komfort obsługi. Do pokonania Oki nie wystarczyły lepsze oceny za jakość, w tym bardzo dobry tekst i prostą grafikę.

Niska rozdzielczość

W trudniejszych tematach do jakości druku mieliśmy więcej zastrzeżeń. Nie wydrukowało się kilka bardziej subtelnych fragmentów grafiki, sterownik słabo radzi sobie z przeliczaniem koloru na szarości. To był powód przegranej z liderem, HP 1320, pomimo początkowej przewagi uzyskanej za wyjątkową liczbę interfejsów. Dała o sobie znać dwukrotnie niższa (600 dpi) naturalna rozdzielczość. Drukarka współpracuje z najważniejszymi systemami operacyjnymi, ale na polski przetłumaczono tylko sterowniki do produktów Microsoftu.

Informacje Samsung

tel. (22) 6074400

http://www.samsung.pl

Cena 2195 zł

Oki B4350

Nowe modele, stara kolejność
Najnowsza Oki drukuje tanio i szybko, ale zbyt grubą kreską.

B4350 jest podstawowym modelem z serii trzech drukarek. Nieco droższy ma jeszcze kartę sieciową, a najlepszy - dodatkowo obsługuje PostScript. Jak we wszystkich drukarkach tej firmy, do wytworzenia ładunku na bębnie elektrofotograficznym zamiast promienia lasera używa się światła z listwy elementów LED.

Każda byle cienka

Połączenie z komputerem realizowane jest za pomocą portów USB 2.0 lub LPT, a w wersjach sieciowych także przez kartę Ethernet. Opcjonalnie jest jeszcze port szeregowy. Pamięć RAM wielkości 16 MB można rozszerzyć o kolejne 256 MB. Wbudowany podajnik papieru mieści 250 kartek, dodatkowy - podwójną porcję. Maksymalna gramatura papieru wynosi 105 g/m2. Grubsze nośniki, do 120 g/m2, mogą być podawane pojedynczo do wejścia prostej drogi papieru. Niższa gramatura i większy niż gdzie indziej minimalny format (90x148 mm) niekorzystnie wyróżniają obsługę papieru w tym modelu. Sterowanie drukarką jest bardzo wygodne dzięki wbudowanemu wyświetlaczowi LCD i komunikatom w języku polskim.

Tempo przede wszystkim

Całe trio drukuje nominalnie 22 strony na minutę, oczekiwanie na pierwszą stronę trwa tylko 6 sekund, rozdzielczość wynosi 600x1200 dpi. Drukarki mają sterowniki do wszystkich systemów Microsoftu, do Linuksa i MacOS, porozumiewają się z komputerem za pomocą PCL w wersji 5e i 6. Model B4350nPS dodatkowo posługuje się PostScriptem.

Jakość druku nie jest najlepsza. Cienie nie są wystarczająco zróżnicowane, drobne szczegóły, dwupunktowe czcionki i linie zlewają się w większe plamy. Domeną Oki jest szybkość - pod tym względem drukarka wyprzedziła konkurencję. Na wyróżnienie zasługuje najlepsza opłacalność, którą model B4350 zawdzięcza oddzieleniu bębna od toneru.

Informacje Oki

tel. (22) 5356999

http://www.oki.pl

Cena 1340 zł

Brother HL-5150D

Nowe modele, stara kolejność
Kompromis między jakością a szybkością.

Na liście wyróżnionych model HL-5150D znalazł się z powodu najlepszego wyniku testu, na który składają się sumaryczne oceny za szybkość i jakość druku. W pierwszej z wymienionych konkurencji przegrał tylko z jednym konkurentem, Oki, w drugiej też tylko z jednym, zwycięzcą testu, HP 1320. Uzyskał dobrą ocenę za jakość wydruków, bo prawidłowo odwzorował szczegóły w trudniejszych zadaniach. Charakterystyczne jest niewielkie przekontrastowanie szarości, które poprawia wyrazistość jasnych, ale pogarsza widoczność ciemnych elementów. Marginesy muszą być nieco szersze niż u konkurencji.

Czcionki i kreski

HL-5150D jest przedstawicielem rodziny drukarek złożonej z czterech modeli. Najtańszy to drukarka GDI, następny wyposażony jest już w procesor RIP, dogaduje się z komputerem w języku PCL 6 i oprócz systemu Windows ma także sterowniki do Mac OS. Poza wbudowanymi czcionkami dysponuje także umieszczonymi w pamięci wzorami kodów kreskowych. Wersja testowana obsługuje zmodyfikowaną przez Brothera emulację trzeciej wersji PostScriptu. Drukarka ma wbudowany dupleks, który umożliwia druk dwustronny w tempie 9 stron na minutę. Dodatkowo możliwe jest powiększenie pamięci z 16 MB o kolejne 128 MB. Model najlepszy, HL-5170DN, dodatkowo wyposażono w kartę sieciową i nieco więcej RAM.

Większy taniej

Drukarki są sprzedawane z niewielkim zapasem toneru, ale dużo oszczędniej drukuje się po zamianie zasobnika na większy. Trzy takie zasobniki zużywają się równocześnie z jednym bębnem fotoelektrycznym. Oczywiście oba elementy wymienia się niezależnie od siebie. Dzięki tym cechom udało się obniżyć koszt drukowania jednej strony do siedmiu groszy.

Informacje Brother

tel. (22) 6077660

http://www.brother.pl

Cena 1600 zł


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: