Nowe możliwości Gmaila

Google poszerzyło funkcjonalność czatu w Gmailu. Teraz za pomocą tego narzędzia można przeprowadzać rozmowy głosowe i wideo.

Nowe możliwości Gmaila

Informacje:http://mail.google.com/videochat Cena: bezpłatny Ocena: 10/10

Gmail

Gmail

Dostępny w Gmailu czat, który do tej pory umożliwiał komunikację jedynie w trybie tekstowym, został rozszerzony o możliwość prowadzenia rozmów głosowych i wideo. Aby skorzystać z nowej usługi, potrzebna jest kamera internetowa i wtyczka do przeglądarki.

Gmail to pierwsza usługa poczty elektronicznej na świecie, w której zdecydowano się na udostępnienie komunikacji głosowej i wideo. Nie trzeba nikogo przekonywać, że możliwość porozumiewania się twarzą w twarz stanowi w wielu sytuacjach, osobistych bądź biznesowych, najlepszy sposób komunikacji, nie do zastąpienia metodami tradycyjnymi. Po prostu czasami kontakt wzrokowy jest niezbędny.

Nowa funkcjonalność czatu pozwala na rozpoczęcie rozmowy wideo bez opuszczania skrzynki e-mail i otwierania nowego konta. W przypadku braku kamery internetowej wciąż można korzystać z czatu głosowego - mamy więc pewnego rodzaju konkurencję dla Skype'a, Gadu naGłos i tym podobnych rozwiązań.

Aby rozpocząć korzystanie z nowych funkcji Gmaila, należy otworzyć okienko Czat, kliknąć Opcje i wybrać Wideo i nie tylko. Gmail szybko przeprowadzi użytkownika przez jednorazowy proces instalacji wtyczki. Po ponownym zalogowaniu się do swojej skrzynki, użytkownik zauważy, że menu Opcje przy każdym kontakcie zmieniło się. Pojawił się przycisk Wideo i nie tylko. Aby zobaczyć i usłyszeć wybranego rozmówcę, należy kliknąć ten przycisk i wybrać Rozpocznij połączenie wideo.

Usługa będzie dodawana stopniowo do kont Gmail na całym świecie.

Aby obsługiwać najnowszy dodatek do poczty Google'a, komputer musi być wyposażony w system operacyjny Windows XP lub nowszy, względnie Mac OS X co najmniej w wersji 10.4. Wideoczat jest dostępny jest za pośrednictwem wszystkich przeglądarek, które obsługują najnowszą wersję Gmaila (Google Chrome, Firefox 2.0+, Internet Explorer 7.0, Safari 3.0).

Plusy:

  • produkt bezpłatny
  • rozmowy wideo lub głosowe bez dodatkowego logowania i bez opuszczania skrzynki e-mail

Minusy:

  • brak

Podsumowanie: znakomite i bardzo praktyczne rozszerzenie dotychczasowej usługi pocztowej. Ze względu na ogromną popularność Gmaila nowa usługa ma szansę na zdobycie w krótkim czasie wielu milionów użytkowników.