Nowe napędy Iomega

Firma Iomega, znany producent przenośnych napędów dyskowych, zaprezentowała nowy produkt o nazwie Peerless.

Firma Iomega zaprezentowała na targach Consumer Electronic Show nowy rodzaj przenośnej pamięci masowej, któremu nadano nazwę Iomega Peerless. Napędy nowego typu ukażą się na rynku jeszcze w tym roku w wersjach o pojemności 5, 10 i 20 gigabajtów.

Nowy nośnik pamięci jest zbliżony wielkością do mniejszych komputerów naręcznych. Wkłada się go do napędu o wymiarach ok. 10 x 12 cm. Głównym zadaniem nowego urządzenia jest współpraca z komputerami klasy PC i Macintosh, można jednak będzie je wykorzystać w roli nośnika danych w nowych rodzajach urządzeń, takich jak samochodowe odtwarzacze wideo.

Nowy napęd umożliwia identyfikację danych, realizowaną dzięki specjalnemu układowi scalonemu. Dzięki tej opcji istnieje możliwość zabezpieczenia danych przed odczytem przez osoby nieupoważnione. Producent zdecydował się też na przeniesienie części elektroniki odpowiedzialnej za zapis i odczyt danych z napędu na nośnik. Zmniejsza to ryzyko uszkodzenia informacji, jednocześnie wszelkie kluczowe elementy napędu pozostają w jednostce bazowej, przez co cena nośnika będzie możliwie mała. Specyfikacje producenta przewidują transfer danych sięgający 15 Mb/s, realizowany za pomocą łącza FireWire.

Nowy napęd powinien pojawić się na rynku w połowie roku w USA, a w Europie i Azji w III kwartale. Napęd będzie kosztował ok. 250 USD, natomiast nośniki danych 129 USD za wersję 5 GB, 159 USD za wersję o pojemności 10 GB i 199 USD za najbardziej pojemny, 20 gigabajtowy nośnik.