Nowe narzędzia JBossa

Firma JBoss udostępniła źródła narzędzi JBoss Tools w swoim repozytorium kodów źródłowych. Jest to zbiór wtyczek dla platformy Eclipse, wcześniej płatnych i rozwijanych przez firmę Exadel. To pierwszy krok do udostępnienia własnego środowiska programistycznego - Red Hat Developer Studio.

Cała 'paczka' składa się między innymi z narzędzi znanych wcześniej jako Exadel Studio, frameworku AJAX przeznaczonego dla komponentów JSF Ajax4JSF oraz biblioteki komponentów JSF (JavaServer Faces) Richfaces, podarowanych kilka miesięcy temu przez Exadel. W skład pakietu wchodzą także nowsze wersje narzędzi znanych z wcześniejszych odsłon JBoss Tools, takie jak Hibernate Tools (ułatwiające pracę z tym rozwiązaniem ORM), JBoss jBPM Tools, Drools IDE, JBoss Application Server Tools, a także JBoss Seam Tools integrujące tworzenie aplikacji webowych z wykorzystaniem frameworku JBoss Seam.

Wśród głównych zalet nowych narzędzi JBossa należało by wymienić między innymi:

- doskonały wizualny edytor stron JavaServer Faces (JSF), jak i Faceletów (XHTML), z możliwością używania mechanizmu drag&drop pomiędzy paletą komponentów, nawigatorem projektu a projektowaną stroną;

- wsparcie dla komponentów JBoss Ajax4JSF, JBoss RichFaces i JBoss Seam;

- system podpowiedzi i dokańczania składni w projektach JSF, Facelets oraz Seam;

- dobre wsparcie dla projektowania aplikacji wykorzystujących technologię AJAX przy pomocy JBoss RichFaces i Ajas4JSF.

Należy zaznaczyć, że nie jest to żadna oficjalna wersja tego produktu, a tylko udostępnienie kodu źródłowego. Od teraz będą pojawiały się tak zwane nocne kompilacje (nightly builds), a firma zapowiada, że testowa wersja beta pojawi się w przyszłym miesiącu. Ma być to pierwszy krok do powstania otwartego, zintegrowanego środowiska programistycznego Red Hat Developer Studio, opartego na platformie Eclipse.

Wszyscy deweloperzy mogą sami stworzyć sobie odpowiednie, idealne środowisko do pracy, wybierając tylko te pluginy, które są im potrzebne. Ci zaś, którzy chcieliby używać kompletnego, stabilnego i posiadającego wsparcie narzędzia, powinni uzbroić się jeszcze w trochę cierpliwości, gdyż jeszcze tego lata ma się pojawić Red Hat Developer Studio.

RHDS będzie kompletnym rozwiązaniem, zawierającym nie tylko zestaw narzędzi JBoss Tools, ale także samą platformę Eclipse 3.3 i wszystkie wymagane dependencje. Oczywiście RHDS będzie w stu procentach open-source. Powinno także bez problemu pracować na wszystkich platformach systemowych, na których do tej pory działa Eclipse.

Treść oficjalnej informacji na ten temat można znaleźć na witrynie producenta. Stamtąd też można pobrać najnowsze źródła, jak i wspomniane wcześniej dzienne kompilacje.

Oficjalna witryna projektu.