Nowe nazwy dla AMD?

Forteon, Multeon, Vanton, Metaron oraz Opteron - tak mogą brzmieć nazwy nowych procesorów AMD. Przedstawiciele firmy złożyli w amerykańskim Urzędzie Patentowym wnioski o zarejestrowanie tych słów jako przyszłych nazw produktów.

Forteon, Multeon, Vanton, Metaron oraz Opteron - tak mogą brzmieć nazwy nowych procesorów firmy Advanced Micro Devices. Przedstawiciele AMD złożyli w amerykańskim Urzędzie Patentowym wnioski o zarejestrowanie tych słów jako przyszłych nazw produktów.

Najbardziej prawdopodobne jest, że pierwszymi procesorami AMD, które otrzymają nowe nazwy będą 64-bitowe układy z serii Hammer, które na rynek trafić mają jeszcze w tym roku. Będą się one prawdopodobnie nazywały Metaron oraz Opteron (w skład rodziny Hammer wejdą dwa układy – o nazwach kodowych Clawhammer i Sledgehammer) – wnioski o zarejestrowanie tych słów jako znaków handlowych firma AMD złożyła stosunkowo niedawno (w marcu br.). Pozostałe nazwy zarejestrowane zostały jeszcze w roku 2001 – niewykluczone więc, że skoro do tej pory takie procesory nie pojawiły się na rynku, to znaczy, że na razie zrezygnowano z wykorzystania tychże słów.

Nowe układy zbudowane zostały w technologii 0,13 mikrona przy wykorzystaniu nowej, wydajniejszej magistrali systemowej - HyperTransport. Magistrala ta ma jest (według przedstawicieli AMD) 12 razy szybsza niż PCI-XI/O i 10 razy szybsza niż 4- kanałowe połączenia Infiniband. Pierwsze procesory z serii Clawhammer maja trafić na rynek jeszcze przed końcem tego roku.


Zobacz również