Nowe, "nieszumiące" Walkmany Sony

Firma Sony zaprezentowała serię nowych odtwarzaczy MP3 oferujących, wedle zapewnień przedstawicieli koncernu, doskonałą jakość dźwięku. W urządzeniach zastosowano system redukcji szumów pochodzących z otoczenia.

Jak zapewnia Hiroshi Yoshioka z firmy Sony, najmocniejszym punktem nowych Walkmanów jest doskonała jakość odtwarzanego dźwięku. System redukcji szumów pochodzących z otoczenia jest ustawiony na częstotliwości z przedziału od 100 Hz do 1 kHz, czyli takich, które często występują w samolotach, samochodach, czy pociągach. Działanie tego systemu jest sprzężone z wbudowanym w słuchawki mikrofonem, który dostarcza danych o hałasie, który system następnie redukuje. Mankamentem tego rozwiązania jest potrzeba używania specjalnych, dostarczonych razem z urządzeniem słuchawek. Na oficjalnej prezentacji system spisał się bardzo dobrze usuwając hałas imitujący pociąg.

Kolejne dwa nowe rozwiązania zaimplementowane w odtwarzaczach, to clear stereo, system pozwalający lepiej odseparować lewy i prawy kanał oraz zapobiegający "przeciekaniu dźwięku" pomiędzy nimi, a także clear base, funkcja polepszająca niskie tony.

Nowe, "nieszumiące" Walkmany Sony

Nowe Walkmany Sony

Odtwarzacze ważą zaledwie 47 g i mierzą 87 x 27 x 15 mm. Zapewniają do 50 godzin odtwarzania przy pełnym, dwugodzinnym ładowaniu baterii, oraz do 3 godzin, przy szybkim, 3-minutowym. Wyposażone są w mały wyświetlacz OLED, który oprócz informacji o odtwarzanym utworze potrafi także wyświetlić na przykład okładkę albumu. Wyszukiwać utwory można zarówno po tytule, jak i nazwie albumu, czy artyście. Lista odtwarzanych formatów zawiera między innymi MP3, Windows Media, AAC, czy ATRAC. Z plików zawierających informacje DRM pozostaje nam jedynie format ATRAC, nie odtworzymy niestety ani Windows Media DRM, ani AAC z DRM.

Nowe odtwarzacze mają się pojawić w Japonii jeszcze w tym miesiącu. Seria S700 będzie wyposażona w tuner FM i system redukcji szumów będzie składała się z trzech modeli o pojemnościach 4 GB, 2 GB i 1 GB. Mają one kosztować odpowiednio około 242 USD, 190 USD i 150 USD. Natomiast dwa modele (2 GB i 1 GB) z serii S600 będą pozbawione radia i redukcji szumów i kosztować mają odpowiednio 165 USD i 125 USD.