Nowe notebooki Della - do 19 godzin pracy

W ofercie firmy Dell pojawiła się nowa seria komputerów przenośnych z rodziny Latitude - wśród nich znalazł się model zapewniający do 19 godzin pracy (pod warunkiem wykorzystania dodatkowej baterii).

Owym długodystansowcem jest model E6400 - montowana w nim standardowo dziewięciokomorowa bateria pozwala, wedle deklaracji producenta, na ok. 10 godzin pracy. Po podłączeniu do urządzenia dodatkowej, opcjonalnej baterii, czas pracy ulega wydłużeniu o kolejne 9 godzin. Przedstawiciele firmy mówią, że urządzenie to będzie świetną propozycją dla osób, które przez cały dzień pracują przy komputerze ale nie chcą nosić ze sobą zasilacza.

Aby osiągnąć taki wynik, konstruktorzy notebooków Della zastosowali w nich kilka nowych technologii oszczędzających energię. Mowa tu m.in. o oprogramowaniu zmniejszającym odświeżanie ekranu w specyficznych okolicznościach oraz o systemach zapewniających optymalne zagospodarowanie zasobów systemowych. Przedstawiciele Della mówią, że te technologie zostaną zastosowane we wszystkich nowych komputerach z rodziny Latitude - aczkolwiek nie podali, jak wpłynie to na wydłużenie czasu pracy innych maszyn.

Model Latitude E6400 wyposażony jest w procesor Intel Core 2 Duo oraz 14,1-calowy wyświetlacz LCD. W urządzeniu można zamontować do 8 GB pamięci RAM i dysk o maksymalnej pojemności 250 GB. Standardowo instalowany jest system Windows Vista, aczkolwiek nabywca ma możliwość downgrade'u do XP. Cena podstawowej wersji komputera to 1139 USD. W ofercie Della pojawił się również bardzo podobny do E6400 model E6500 - różni się on od niego jedynie większym wyświetlaczem (i, co za tym idzie, krótszym czasem pracy na baterii) oraz wyższą ceną - 1169 USD.

W ofercie Della pojawiły się również nowe "ultraprzenośne" komputery - modele Latitude E4200 i Latitude E4300. Są one wyposażone, odpowiednio, w ekrany o przekątnych 12,1 i 13,3", ważą 1 i 1,5 kg. W obu zastosowano procesory Intel Core 2 Duo ULV (ultra-low voltage). Ich cen na razie nie podano.

Nowe produkty Della powinny pojawić się w sklepach w najbliższych tygodniach.