Nowe ogniwa paliwowe Samsunga dla żołnierzy

Firma Samsung zaprezentowała nowe prototypowe ogniwo paliwowe DMFC (Direct Methanol Fuel Cell). Przeznaczone ono jest do militarnych zastosowań - ma zapewnić żołnierzom niezbędną ilość energii dla sprzętu elektronicznego, w który są wyposażeni.

W ogniwach paliwowych DMFC energia elektryczna powstaje w wyniku reakcji zachodzącej między metanolem, wodą i powietrzem. Produktami ubocznymi powstającymi w wyniku takiej reakcji jest niewielka ilość pary wodnej oraz dwutlenku węgla, dlatego ogniwa DMFC są postrzegane jako ekologiczny produkt, szczególnie w porównaniu z tradycyjnymi bateriami. Zaletą ogniw jest też to, że można je w ciągu kilku sekund zregenerować, instalując nowy pojemnik z metanolem.

Nowe ogniwa paliwowe Samsunga dla żołnierzy

Samsung DMFC

Najnowsze rozwiązanie Samsunga przeznaczone jest dla żołnierzy i ma zapewnić będącemu na ich wyposażeniu elektronicznemu sprzętowi do 72 godzin pracy. Ogniwo jest w stanie wygenerować na jednym "ładowaniu" 1800 watogodzin energii, natomiast jego waga to ok. 3,5 kg.

Pierwsze egzemplarze nowych ogniw (po fazie niezbędnych testów) powinny się znaleźć na wyposażeniu amerykańskich żołnierzy w przyszłym roku.