Nowe okienka dla Linuksa?

Choć przezroczystość pojawiła się w Linuksie wcześniej niż w systemie Windows, dopiero nowe wersje X.Orga pozwalają na uaktualniane w czasie rzeczywistym przeświecających przez siebie okienek. Dzięki Luminocity, Xgl i Enlightement 17 projekt X11 może prezentować się jeszcze bardziej okazale.

Nowe projekty częściowo przynajmniej idą drogą, na którą zdecydował się Microsoft. Jedną z podstawowych decyzji programistów, rozwijających środowiska graficzne w systemach uniksowych, może być masowe wykorzystanie funkcjonalności oferowanej przez OpenGL. Będzie się to wiązało z przerzuceniem na akceleratory 3D obowiązku przetwarzania prezentowanego na ekranie obrazu okienek, menu, pasków zadań itp.

Choć nowe możliwości mogą nie przypaść do gustu tradycjonalistom, stworzone z ich pomocą środowiska graficzne prezentują się bardzo okazale: okienka i menu dosłownie pływają. Oczywiście, wszystko dzieje się w czasie rzeczywistym, łącznie z przeskalowanym podglądem - wedle twórców Enlightement 17 nawet akcelerator 3D poprzedniej generacji z przeciętnym Athlonem nie powinien mieć kłopotów z płynnym generowaniem obrazu.

Więcej informacji:

http://www.golem.de

http://www.rasterman.com/files


Zobacz również