Nowe okna później

Microsoft zmienił harmonogram wprowadzania na rynek nowych wersji systemu Windows.

Koncern oficjalnie potwierdził, że kolejna wersja Windows, znana pod nazwą Longhorn, będzie oferowana tylko w wersji klienckiej. Trafi ona na rynek najwcześniej w połowie 2004 r. Planowane funkcje serwerowe zostaną wprowadzone dopiero w Windows Blackcomb, czyli w systemie, który pojawi się dopiero pod koniec 2005 r.

Głównym uzasadnieniem zmian i przesunięć kalendarza pokazów premierowych jest opóźnienie wprowadzenia Windows .Net Server 2003, systemu operacyjnego dla serwerów, który pierwotnie miał się pojawić na rynku wraz z Windows XP. Termin premiery przesunięto najpierw o sześć miesięcy, a następnie - wskutek decyzji o pełnej weryfikacji kodu pod kątem zabezpieczeń tzw. Trustworthy Computing Initiative - nastąpiło kolejne opóźnienie. Według ostatnich doniesień Windows .Net Server 2003 będzie dostępny dopiero w I lub II kwartale przyszłego roku.

Obecnie wiadomo, że Blackcomb będzie systemem dla serwerów, trudno natomiast przewidzieć, czy równolegle pojawi się jego odpowiednik do komputerów osobistych. Znacznie więcej wiadomo o Longhorn. System we wrześniu br. wkroczył w etap wewnętrznych testów w .

***

Więcej informacji o systemach Longhorn, Blackcomb i wzbudzającej kontrowersje technologii Palladium znajdą Państwo w tygodniku Computerworld 46/2002 (data wyd. 16 grudnia)