Nowe płyty HD-DVD od Toshiby

Toshiba, wraz ze szwedzką firmą Clariant, opracowała kluczowy barwnik, niezbędny do produkcji nagrywalnych, dwuwarstwowych płyt HD-DVD-R o pojemności 30GB. Firmy podały także, że dzięki barwnikowi udało się już wyprodukować sprawną płytę tego typu.

"Równolegle z opracowaniem barwnika, który używany jest na obu warstwach, stworzyliśmy już działający prototyp nagrywalnej, dwuwarstwowej HD-DVD" - stwierdziłą Junko Furuta, rzeczniczka prasowa japońskiej Toshiby.

Nowy rodzaj płyt został właśnie zaprezentowany zrzeszeniu DVD Forum i podlega procesom standaryzacji. Toshiba liczy, że zostanie on zaakceptowany w przeciągu najbliższych miesięcy.

Przypomnijmy, że na chwilę obecną istnieją już dwa formaty płyt rodziny HD-DVD. Pierwszy, Read-only HD-DVD (mieszczący 15 lub w przypadku płyt dwuwarstwowych, 30 GB), będzie wykorzystywane do dystrybucji treści typu filmy czy muzyka. Drugi to HD-DVD wielokrotnego zapisu o pojemności 20 GB (w przyszłości 32 GB). Producenci pracują także nad płytami trzywarstwowymi, zdolnymi do przechowywania 45 GB danych.


Zobacz również