Nowe, pojemniejsze pamięci NAND od Toshiby

Firmy Toshiba i SanDisc poinformowały o rozpoczęciu masowej produkcji 8-gigabitowych pamięci NAND oraz przedstawiły nowy, dwukrotnie pojemniejszy układ. Co ważne, nowości zostały wykonane w 56-nanometrowym procesie technologicznym.

Nowe pamięci NAND

Nowe pamięci NAND

Toshiba mocno depcze po piętach firmie Samsung, która próbki swoich 16-gigabitowych pamięci NAND zaprezentowała na początku roku (można o tym przeczytać tutaj). Jej przedstawiciele twierdzą, że wspólnie z firmą SanDisc przejmą do 2008 roku 40 procent rynku.

Gigant poinformował właśnie o rozpoczęciu masowej produkcji 8-gigabitowych (czyli 1-gigabajtowych) układów MLC (Multi-Level Cell) NAND (oznaczenie - TC58NG3D1DTG00, wymiary 12 x 20 x 1,2 mm), które zostały wykonane w opracowanej wspólnie z firmą SanDisc 56-nanometrowej technologii. Jednocześnie zaprezentował korzystające z tego samego procesu technologicznego (pozwolił on na dwukrotne zwiększenie pojemności w porównaniu do poprzednio stosowanego 70-nanometrowego rozwiązania) 16-gigabitowe moduły, których pierwsze, wycenione na 31 dolarów za sztukę, próbki powinny trafić na rynek pod koniec tego kwartału (ich masowa produkcja ma się rozpocząć na początku drugiego kwartału).

Oczywiście, zdrowa konkurencja na rynku pamięci może się korzystnie odbić na naszych portfelach, przyczyniając się do obniżenia cen korzystających z nich różnych przenośnych urządzeń.

Więcej informacji można znaleźć na stronie producenta.


Zobacz również