Nowe procesory Crusoe

Transmeta wprowadza na rynek dwa nowe procesory Crusoe, które są o 50% mniejsze niż poprzednie układy należące do tej rodziny. Procesory znajdą zastosowanie głównie w urządzeniach sieciowych (np. w serwerach kasetowych) oraz w przenośnych komputerach i będą zagnieżdżane w produktach sieciowych.

Procesory Crusoe TM5700 i TM5900 są taktowane zegarem 1 GHz i mają rozmiary 21x21 milimetrów. Są więc dwa razy mniejsze niż procesor TM5800 (instalowany głównie w notebookach), emitując jednocześnie tyle samo ciepła. Transmeta przewiduje, że procesory będą instalowane w serwerach kasetowych, w tzw. cienkich klientach i w innych urządzeniach sieciowych pozbawionych wentylatorów, które z racji zastosowania muszą mieć niewielkie rozmiary.

Nowe procesory, tak jak poprzednie modele procesorów Crusoe, zawierają mostek Northbridge. Mostek Northbridge transmituje dane na linii procesor/komputer (używając do tego frontowej magistrali danych FSB) oraz jest odpowiedzialny za współpracę procesora z takimi elementami, jak: pamięć, szyna PCI (Peripheral Component Interconnect), bufor Level 2 i port AGP (Accelerated Graphics Port).

Zobacz również:

  • Intel opublikował niespodziewaną aktualizację swoich procesorów. O co chodzi?

Procesory pracują z wydajnością odpowiadającą wydajności standardowych procesorów x86/1 GHz i są wyposażone w dwie jednostki obliczeniowe (przetwarzanie liczb zmiennoprzecinkowych i całkowitych), w dwa oddzielne bufory 64 KB (na instrukcje i na dane), w bufory L2 (512 KB w przypadku procesora TM5900 i 256 KB w przypadku procesora TM5700), w 64 bitowy kontroler pamięci DDR/SDRAM i w 32 bitowy kontroler PCI.

Transmeta informuje, że pierwsze testy wydajności płyt głównych opartych na procesorze TM5900 zostaną przeprowadzone w pierwszym kwartale br. W tym samym kwartale Transmeta dostarczy producentom urządzeń komputerowych szczegółowe schematy, dane techniczne i specyfikacje, ułatwiające projektowanie produktów opartych na nowych procesorach.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: