Nowe procesory Cyrix III

VIA Technologies wprowadziła do sprzedaży dwa nowe procesory Cyrix III, taktowane zegarami o częstotliwości 650 i 667 MHz.

Tajwańska firma Via wprowadziła do sprzedaży kolejne układy z serii Cyrix III. Nowe procesory, według producenta, są przeznaczone są na rynek niskobudżetowych komputerów klasy PC. Hurtowe ceny układów wynoszą 55 USD za wersję taktowaną zegarem 650 MHz i 60 USD za wersję 667 MHz. Procesory wykorzystują magistralę systemową 100 i 133 MHz. Obie nowe jednostki centralne zaprojektowano tak, by mogły wykorzystywać architekturę Socket 370, opracowaną przez Intela na potrzeby procesorów Celeron.

W większości recenzji dotychczasowych procesorów Cyrix zgodnie podkreślano, że mimo stosunkowo wysokich częstotliwości taktowania, ich wyniki w testach wydajności nie przedstawiają się najkorzystniej. Wynika to głównie z braku zintegrowanej pamięci cache drugiego poziomu. W pamięć taką, o wielkości 128 KB, są wyposażone zarówno konkurencyjne Celerony Intela, jak i procesory Duron wytwarzane przez AMD.

VIA poinformowała jednocześnie, że na początku nowego roku rozpocznie sprzedaż nowej serii wydajniejszych procesorów, opartych na rdzeniu o kodowej nazwie Samuel II. Będą one produkowane w technologii 0,15 mikrona, podczas gdy dotychczasowe procesory firmy wykonywane są w technologii 0,18 mikrona. Procesory tego typu, jak zapowiada producent, będą taktowane zegarem o częstotliwości osiągającej 1 GHz.