Nowe procesory Snapdragon wyciekły przed premierą! Duże zmiany

Snapdragon 8 Gen 1+ będzie miał swoją premierę już za moment. Jednak, dzięki przeciekowi, najważniejszych informacji dowiedzieliśmy się już dzisiaj.

qualcomm snapdragon 8 gen 1

Fot. Qualcomm

Od wielu miesięcy świat technologii niecierpliwie czeka na ulepszoną wersję zeszłorocznego Snapdragona 8 Gen 1. Poprzedni procesor firmy Qualcomm nie spotkał się z ciepłym przyjęciem ze względu na swoje problemy z dużym poborem energii. Już dzisiaj w nocy powinniśmy dostać oficjalne informacje na temat jego następcy, Snapdragona 8 Gen 1+ - na 20 maja firma przewidziała swój event, na którym ma zaprezentować kilka procesorów.

Jeszcze przed tym wydarzeniem prezentujemy przecieki, które wydają się uchylać rąbek tajemnicy dotyczącej specyfikacji nowego flagowego układu. Według innych informacji, na wydarzeniu ma się również pojawić nowy Snapdragon 7 Gen 1 -propozycja do telefonów ze średniej półki cenowej

Zobacz również:

Według informacji, które podał zarówno leaker Shadow_Leak na twitterze, jak i Digital Chat Station na Weibo, nowa wersja procesora będzie się skupiać na lepszym wykorzystaniu energii i generowaniu mniejszej ilości ciepła. Według przecieków, szybkość układu ma wzrosnąć o około 10%. Większe zmiany dotkną zużycie energii oraz efektywności energetycznej (czyli tego, ile energii potrzeba na wykonanie jednego obliczenia): oba wskaźniki mają być o 30% lepsze w porównaniu do układu Snapdragon 8 Gen 1.

Ponadto, dowiedzieliśmy się także więcej o rdzeniach i procesie produkcyjnym, na podstawie którego został wykonany nowy układ. Qualcomm skorzystał z procesu 4nm od TSMC, który zapewnił lepszą efektywność energetyczną SoC. Układ rdzeni pozostał ten sam, jednak prędkości poszczególnych rdzeni się zwiększyły:

  • 1 Cortex X2 3.2GHz
  • 3 x Cortex A 710 2.75GHz
  • 4 x Cortex A510 1.80GHz

OD AUTORA:

Wygląda na to, że bardzo negatywna recepcja Snapdragona 8 Gen 1 naprawdę poskutkowała i zmusiła Qualcomm do działania. Według niektórych źródeł, bardzo słabe wyniki procesu 4 nm od Samsunga, który był odpowiedzialny za przegrzewanie się poprzedniego procesora spod znaku Snapdragon, mocno oziębiły stosunki między dwoma gigantami. W tej sytuacji zwycięzców jest dwóch: TSMC, które pokazało wyższość swojej technologii, a także konsument - w końcu ulepszone procesory trafią do naszych urządzeń.