Nowe procesory - ostatnia szansa AMD?

AMD przeżywa poważny kryzys finansowy, a procesory Intela pod względem wydajności uciekają coraz dalej. Czy nowe modele AMD będą w stanie to zmienić?

AMD przeżywa poważny kryzys finansowy, a procesory Intela pod względem wydajności uciekają coraz dalej. Czy nowe modele AMD będą w stanie to zmienić?

Pierwszą nowością, ale o niezbyt wielkim znaczeniu, jeśli chodzi o wydajność, jest procesor Athlon XP 2200+. Zastosowano w nim nowy rdzeń Thoroughbred, który zastąpił dotychczasowy Palomino. Wbrew wcześniejszym spekulacjom, nie zaszły w nim istotne zmiany - nie dodano pamięci cache ani nie zwiększono taktowania magistrali ze 133 MHz do 166 MHz. Wprowadzono natomiast technologię produkcji 0,13 mikrona, co pozwoliło o 25 procent zmniejszyć wydzielanie ciepła. Co ciekawe, procesory z jądrami Palomino i Thoroughbred sprzedawane są równolegle, a w nazwie handlowej - Athlon XP - nie ma pomiędzy nimi różnicy. Aby ją dostrzec, należy porównać kształt jądra w jednym i drugim układzie.

Większe zmiany zajdą w procesorze, który w sprzedaży ma znaleźć się przed końcem tego roku. Wciąż będzie to Athlon XP, ale tym razem z jądrem Barton. Największa różnica polegać będzie na dodaniu 256 KB pamięci cache L2, co da w sumie 512 KB tej pamięci. Zmieni się także sposób oznaczania. Athlon XP z jądrem Thoroughbred z zegarem 1,8 GHz oznaczono jako 2200+, a z jądrem Barton i takim samym zegarem będzie miał oznaczenie 2800+. Największe nadzieje związane są, oczywiście, z nadchodzącą premierą układów 64-bitowych z rdzeniem Hammer. Wiadomo, że w wersji do serwerów nowy układ będzie się nazywał Opteron, natomiast w wersji do komputerów domowych i biurowych pozostanie prawdopodobnie pod nazwą Athlon.