Nowe przepisy wesprą e-handel

Wnioski z raportu analizującego wykorzystanie Internetu przez Polaków i polskie firmy przygotowanego przez resort gospodarki nie są optymistyczne. Sytuację ma poprawić zmiana przepisów przygotowywana przez rząd.

Z raportu wynika, że choć rynek sprzedaży elektronicznej rozwija się dynamicznie, stanowi jedynie około 1 proc. handlu detalicznego - czytamy w dzienniku "Rzeczpospolita". Wykorzystanie przez firmy Internetu do sprzedaży jest o 40 proc. niższe od średniej w Unii Europejskiej. Transakcji on-line dokonuje co dziesiąty Polak, tylko co 20. przelew jest realizowany w sieci.

Na drodze w wykorzystaniu przez biznes Internetu stoją nie rzadko przepisy. Rząd chce to zmienić i przygotował program wspierania e-handlu. Z informacji dziennika wynika, że w najbliższych miesiącach do Sejmu trafią projekty konkretnych ustaw.

Jedna z nich, dotycząca Centralnej Informacji o Działalności Gospodarczej, ma zwiększyć wiarygodność przedsiębiorców w sieci. Ministerstwo chce też ułatwić korzystanie z e-podpisu. Projekt nowelizacji przepisów przewiduje wprowadzenie nowych rodzajów podpisu elektronicznego, do których obsługi nie będzie potrzebne specjalne urządzenie.