Nowe sieci domowe w analizach Gartnera

Na międzynarodowym sympozjum ITxpo specjaliści firmy badawczej Gartner przedstawili swoje prognozy rozwoju sieci komputerowych w ciągu najbliższych lat. Wzrost popytu na nowoczesne usługi multimedialne (telewizja interaktywna, wideo na żądanie, wideokonferencje) ma przyczynić się do popularyzacji alternatywnych, szerokopasmowych metod dostępu do sieci, takich jak HomePNA, HomePlug czy MOCA.

Operatorzy sieci telekomunikacyjnych (DSL, kablowi) cały czas szukają nowych sposobów przyciągnięcia uwagi użytkowników i zachęcenia ich do korzystania z oferty. Popularne usługi potrójne (triple play) są coraz częściej wypierane przez poczwórne (quadruple play), obejmujące oprócz głosu, telewizji i dostępu do internetu także mobilność. Za operatorami stoją zwykle duże możliwości inwestowania (np. w sieci FTTH - Fiber To The Home lub FTTN - Fiber To The Node) i brak konieczności osiągania natychmiastowych zysków. Problemy zaczynają się w przypadku sieci domowych, które nie zawsze są dostosowane do odbioru nowej, wymagającej szerokiego pasma, oferty usługodawców.

Na zakończonej właśnie konferencji ITxpo (USA) eksperci Gartnera przekonywali, że w ciągu najbliższych pięciu lat szybko będą rozwijać się alternatywne technologie dostępowe. Co prawda sieci WLAN nadal pozostaną dominującym rozwiązaniem w przypadku rozwiązań domowych, ale z czasem na popularności zyskają takie sposoby uzyskiwania połączeń z siecią, jak Home PNA (Home Phoneline Networking Alliance), HomePlug czy MOCA (Multimedia Over Coax Alliance). Do przesyłania danych technologie te wykorzystują domowe sieci elektryczne lub tradycyjne kable koncentryczne (współosiowe). Za rozwiązaniami takimi stoją potężne koncerny (np. 3Com, AMD, AT&T Wireless, Compaq, Conexant, Epigram, Hewlett-Packard, IBM, Intel - HomePNA oraz Panasonic, Toshiba, Cisco, Echostar Satellite, Motorola - MOCA). Wymienione technologie nie są nowym pomysłem, ale stale zwiększające się zapotrzebowanie na szerokie pasmo ma obecnie umożliwić im rozwój.

Według szacunków analityków Gartnera wykorzystanie kabli koncentrycznych (telewizja kablowa) do przesyłania danych wzrośnie z obecnych 7 proc. do 12 proc. w 2011 r. Zwiększy się także popyt na sieci typu HomePlug (gniazdka elektryczne). Popularność tradycyjnych sieci WLAN w najbliższych lat ma utrzymywać się na stałym poziomie (25 proc.). Jak twierdzą specjaliści rozwój alternatywnych metod dostępu do sieci przyczyni się także do lepszego wykorzystania pracowników (telepraca). Przy zapewnieniu odpowiednich metod zabezpieczeń i ograniczeniu pasma, przeznaczonego na rozrywki (gry online, telewizja itp.) korporacje będą mogły ograniczyć wydatki przewidziane na zatrudnianie stacjonarne.

Analitycy podkreślili jednocześnie, że wśród wymienionych większym potencjałem charakteryzuje się technologia MOCA i to ona może najbardziej zyskać na popularności.