Nowe szaty Linuksa

Beryl to projekt, którego celem jest modernizacja graficznego interfejsu systemu Linux. Zaowocował on stworzeniem pakietu aplikacji dla środowisk Gnome i KDE, znacznie ułatwiających pracę z komputerem.

Beryl składa się z kilku składników potrzebnych do udoskonalenia interfejsu twojego systemu. Oprócz nowego menedżera okien, znajdują się w nim komponenty ciekawych efektów wizualnych, różnych stylów graficznych oraz aplikacji ułatwiających pracę z wieloma programami jednocześnie. Beryl jest w całości napisany w języku C, a do animacji wykorzystuje OpenGL, dzięki czemu są one nie tylko praktyczne, ale i cieszą oko.

Do najważniejszych składników pakietu zaliczają się:

- Efekt skalowania, dzięki któremu użytkownik może z łatwością kontrolować włączone aplikacje. Co więcej, efekt nie wpływa na pracę programów.

- Funkcja przełączania okien widocznych na ekranie, aktywowana kombinacją klawiszy. Największa jej zaletą jest niebanalna szata graficzna.

- Efekt "cube pulpit", który tworzy sześcian na ekranie, którego cztery ściany są pulpitami. Użytkownik może swobodnie poruszać się między nimi, pracując na wszystkich jednocześnie.

- Zestaw funkcji generujących animacje przejścia, zamykania i otwierania okien aplikacji.

- Różne szaty graficzne całego interfejsu. Obecnie dostępne są 3 schematy.

- Aplikacja dostosowująca rozmiar czcionki niezależnie od rozdzielczości ekranu, tak aby była ona w pełni czytelna.

W zarządzaniu elementami pakietu pomoże specjalnie stworzony do tego celu menedżer.

Pobierz plik

Przykłady tych i innych możliwości projektu Beryl, wraz z jego składnikami, odnaleźć można na stronie domowej programu. Instrukcje instalacji dla różnych systemów znajdują się pod tym adresem.