Nowe szaty graficzne dla Gnome i KDE

W ciągu kilku ostatnich miesięcy systematycznie zwiększała się liczba szat graficznych i dodatków wizualnych dla środowisk graficznych Gnome i KDE. W tej chwili pojawia się około pięciu schematów tygodniowo, co powinno bardzo ucieszyć użytkowników systemów spod znaku pingwina.

Nowe szaty graficzne dla Gnome i KDE

Szata Moomex Ultimatum

Chociaż według oficjalnie przyjętych statystyk pod kontrolą systemów Linux pracuje 0,5 % szystkich komputerów klasy desktop, to niewątpliwie rozgłos wokół niego jest coraz większy. Prawdopodobnie właśnie dlatego można dostrzec wzrost "dodatków" graficznych dla tych platform.

Takie środowiska graficzne, jak KDE, Gnome, czy Xfce bardzo rozwinęły się w ubiegłym roku i w tej chwili oferują dziesiątki usprawnień wizualnych w postaci efektów, gotowych szablonów wyglądu interfejsu oraz dodatkowych apletów. Możliwość modyfikacji pulpitu jest w tej chwili praktycznie nieograniczona.

Nowe szaty graficzne dla Gnome i KDE

Aplet dla Gnoma imitujący menu Windows Vista

Wśród oprogramowania do optymalizacji interfejsu graficznego króluje teraz Compiz Fusion (efekty 3D) oraz menedżer styli Emerald. Pojawiają się nawet elementy zapożyczone z systemu Windows Vista. Przykładem może być Vista-like Start Menu. Coraz popularniejsze są również te najprostsze szaty graficzne, np. LXG. Więcej przykładów, jak i 90% tego typu pakietów można odnaleźć w serwisach kde-look.org i gnome-look.org.