Nowe szaty króla

Windows XP to najpopularniejszy system operacyjny, ale nie najładniejszy. Za sprawą właściwych narzędzi może jednak wyglądać modnie i efektownie. Spróbuj więc wystroić swój system w nowe szaty.


Windows XP to najpopularniejszy system operacyjny, ale nie najładniejszy. Za sprawą właściwych narzędzi może jednak wyglądać modnie i efektownie. Spróbuj więc wystroić swój system w nowe szaty.

Vistamizer przemienie Windows XP w Vistę. Wprawdzie tylko pod względem wyglądu, ale za to bez żadnych wydatków.

Vistamizer przemienie Windows XP w Vistę. Wprawdzie tylko pod względem wyglądu, ale za to bez żadnych wydatków.

Windows XP ma już prawie siedem lat i wciąż dobrze służy swoim użytkownikom, jednak niezmienny wygląd tego systemu mógł się znudzić nie jednemu. W między czasie pojawiły się nowe systemy operacyjne, mające bardziej nowoczesny wygląd. Ale nie musisz przesiadać się na niezbyt lubianą Vistę czy na nieco egzotyczny Mac OS X, żeby cieszyć się ich efektownym interfejsem. Pokazujemy, jak przebrać Windows XP w strój Visty, Mac OS X, Ubuntu czy Fedory. Prezentujemy również narzędzia, dzięki którym stary, poczciwy XP przestanie przypominać wszystko co do tej pory widziałeś. Opisywane programy są w większości bezpłatne.

Jak Vista

Są dwa sposoby, żeby korzystać z systemu wyglądającego jak Vista – kupić go lub skorzystać z jednego z kilku dostępnych bezpłatnych narzędzi transformacyjnych. Ten drugi sposób pewnie bardziej przypadnie ci do gustu. Programem, który polecamy, jest Vistamizer 2.2.10 ( vistamizer.en.softonic.com). Łatwy w instalacji, zawiera nie tylko graficzny interfejs Visty, ale także kilka narzędzi odpowiadających najciekawszym, nowym funkcjom tego systemu, np. pasek boczny.

Na początku instalacji wybierz opcję Normal install. Druga z dostępnych opcji, Create a VistaMized Windows ISO umożliwia modyfikację płyty instalacyjnej Windows XP. W kolejnym oknie kreatora możesz już przejść do sedna, czyli wyboru elementów interfejsu do zainstalowania. Ich opisy są po niemiecku (choć w większości instalator jest po polsku), ale to nie powinno być przeszkodą, bo nazwy elementów w zasadzie wyjaśniają wszystko. Zwróć uwagę na opcję SysRestorePoint, której zaznaczenie spowoduje utworzenie przez program systemowego punktu przywracania. Wprawdzie VistaMizer można odinstalować, ale jeśli coś pójdzie źle, punkt przywracania pozwoli szybko wrócić do stanu sprzed awarii. Dlatego upewnij się, że funkcja tworzenia punktów przywracania jest włączona w Windows. Przejdź do Panel sterowania | System | Przywracanie systemu i zobacz, czy jest odznaczona opcja Wyłącz Przywracanie systemu na wszystkich dyskach.

W gałęzi Files wybierzesz wbudowane w Windows aplikacje, gry, pliki systemowe i ekrany powitalne dostępne w Viście. Gałęź Other skrywa elementy graficzne interfejsu Visty, dźwięki i wygaszacze ekranu. Z kolei w gałęzi Apps wybierzesz zamienniki – aplikacje przygotowane przez różnych programistów, które naśladują poszczególne funkcje dostępne w Viście. Po kliknięciu Next rozpocznie się proces instalacji, który może potrwać nawet kilkanaście minut, jeśli wybrałeś dużo składników. Po restarcie komputera zwróć uwagę na nowe ikony w zasobniku systemowym. Ikona Glass2K daje dostęp do ustawień przezroczystości okien aplikacji. A gdy zapragniesz powrócić do starego wyglądu systemu, w Panelu sterowania odinstalujesz Vistamizer.

Vistamizer to nie jedyne narzędzie do transformacji. Godny uwagi jest też Vista Transformation Pack 8 ( programy.pcworld.pl/pc/programy/16390/Vista.Transformation.Pack.8.0.html). Oprócz tego w Internecie znajdziesz jeszcze kilka innych narzędzi tego typu, ale nie rozwijanych już od dłuższego czasu.

Jak Mac OS X

Z wykorzystaniem FlyakiteOSX 3.5 bez problemu przeobrazisz Windows XP w Mac OS X.

Z wykorzystaniem FlyakiteOSX 3.5 bez problemu przeobrazisz Windows XP w Mac OS X.

W tym przypadku najlepszym wyborem jest FlyakiteOSX 3.5 ( osx.portraitofakite.com). Program można zainstalować w dowolnej wersji Windows XP za wyjątkiem edycji 64-bitowej i w dowolnej wersji językowej.

Wprowadza sporo zmian w systemie, modyfikując rejestr, dodając nowe style dźwięki i ikony wzorowane na produkcie firmy Apple. Jeśli używasz odtwarzacza iTunes, podczas instalacji nie zapomnij o odznaczeniu opcji iTunes Multi-Plugin w gałęzi Software. Instalacja przebiega bardzo podobnie, jak w przypadku Vistamizer. Pamiętaj o zaznaczeniu opcji Create System Restore Point, żeby został utworzony punkt przywracania. W ostatnim oknie kreatora możesz wybrać wielkość ikon systemowych. Najlepiej zaznacz opcję Use 128*128 max icons… Dzięki temu nawet po wybraniu dużego rozmiaru ikon w Windows nie wystąpi utrata ich jakości. Po kliknięciu Install musisz uzbroić się w cierpliwość - instalacja wszystkich komponentów trwa około 10 minut.

Jeśli korzystasz z angielskiej wersji Windows XP SP2 możesz jeszcze wypróbować narzędzie Mac OS Transformation Pack, jednak jest ono gorzej przygotowane niż FlyakiteOSX 3.5.

Jak Ubuntu

Po instalacji Ubuntu Transformation Pack ( vivalinux.com.ar/desktop/ubuntu-transformation-pack.html) możesz udawać przed znajomymi, że opanowałeś Linuksa, korzystając cały czas z Windows XP. Pakiet zawiera nowe style, ikony i kilka modyfikacji systemu. Zanim jednak twój Windows zacznie przypominać najpopularniejszą dystrybucję Linuksa, musisz się trochę napracować podczas:

Windows XP prezentuje się całkiem nieźle również jako Ubuntu Linux.

Windows XP prezentuje się całkiem nieźle również jako Ubuntu Linux.

  1. Ubuntu Transformation Pack nie zawiera ani instalator ani deinstalatora, więc utwórz punkt przywracania, jeśli chcesz się go później łatwo pozbyć.
  2. Po rozpakowaniu archiwum przejdź do katalogu Apps, aby zainstalować uxtheme patcher. Jest to specjalna łatka do Windows pozwalająca na korzystanie z rozszerzonych stylów wizualnych.
  3. Po zrestartowaniu komputera przejdź do folderu VisualStyles I kliknij dwukrotnie plik ClearLooks.msstyles, a w nowym oknie kliknij przycisk Zastosuj, aby zainstalować nowy styl wizualny.
  4. Przejdź do katalogu Icons i uruchom program Super_Turbo_Tango_Patcher_August_2006.exe. W ten sposób zostaną zainstalowane nowe ikony.
  5. W katalogu Apps znajdziesz katalog FindeXer Nightly V1.1.0.3, a w nim plik FindeXer Nightly V1.1.0.3.zip, którego zawartość najlepiej rozpakować do nowego katalogu w katalogu C:\Program Files. W nowym katalogu dwukrotnie kliknij plik Register.bat, aby zainicjować instalację. Jeśli podczas instalacji wystąpią błędy, należy jeszcze zainstalować Microsoft C Runtime Libraries For VS2005 ( http://www.microsoft.com/downloads/).
  6. Przejdź do menu Wallpaper, kliknij znajdujący się w nim plik graficzny prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję Ustaw jako tło pulpitu.