Nowe szaty peceta

Prawie niewidoczne, przezroczyste obudowy to ciągle jedne z najoryginalniejszych opakowań domowych komputerów.


Prawie niewidoczne, przezroczyste obudowy to ciągle jedne z najoryginalniejszych opakowań domowych komputerów.

Ciąg dalszy dużego testu obudów do komputerów, który zamieściliśmy w poprzednim numerze, poświęcimy trzem nowym modelom, powiększając liczbę przetestowanych urządzeń do 35.

Dwie z trzech nowych obudów to modele nietypowe, bo wykonane całkowicie z przezroczystego akrylu, a trzecia, wykonana głównie ze stalowej blachy, jest standardową konstrukcją wchodzącej na nasz rynek firmy Antler. Wszystkie są rozmiaru średniej wieży. Tylko w jednym przypadku do obudowy dołączono zasilacz (Antler SQ311). Ponieważ omawiane modele nie pozwalają na prosty (bez użycia śrubokrętu) montaż napędów optycznych, twardych dysków czy kart rozszerzeń, nie zajęły czołowych miejsc. Modele Akasa AK-CVC-UV i AVALON Transparent Vision wyróżnia nietypowy materiał, z którego są wykonane, natomiast Antlera SQ311 - dobrej jakości, a co najważniejsze cichy zasilacz.

Ręczna robota

Nowe szaty peceta

Tak powstaje obudowa

Na szczególną uwagę zasługuje przezroczysta obudowa Akasy, jedyna sprzedawana do samodzielnego montażu. Całość obudowy, która jest rozmiarów średniej wieży, mieści się w opakowaniu wielkości zbliżonej, do pudełek przystosowanych do transportu obudów MiniTower. Tajemnica szybko się wyjaśnia po rozpakowaniu obudowy. Ujrzymy wówczas, iż obudowa składa się z kilku płyt wykonanych z przezroczystego akrylu i zestawu śrubek oraz zaślepek zatok 5,25 cala i 3,5 cala i czeka, aż ją zmontujemy. Na szczęście montaż nie jest zbyt trudny i postępując zgodnie ze wskazówkami zawartymi w instrukcji bez problemu powinniśmy złożyć obudowę w ciągu pół godziny. Podczas montażu obudowy pamiętajmy o zachowaniu odpowiedniej kolejności, najpierw montując dół i górę obudowy, które łączymy ze sobą za pomocą dwóch płyt akrylowych stanowiących szkielet do montażu napędów optycznych czy też twardych dysków. W dalszej kolejności należy zamontować panel przedni i panele boczne, a na samym końcu panel tylny. Panel przedni i tylny przykręcamy dłuższymi 8 mm śrubkami natomiast do przymocowania zaślepek do zatok 5,25 cala i 3,5 cala używamy śrubek z gumową podkładką.

Akasa AK-CVC-UV

Nowe szaty peceta
To konstrukcja oryginalna pod wieloma względami, wykonana całkowicie z przezroczystego akrylu świecącego w promieniach UV.

Obudowa wymaga zmontowania z kilku płyt i pokaźnego zestawu śrubek. Na szczęście, montaż jest banalnie prosty i można go przeprowadzić w białych rękawiczkach (są w zestawie!), kierując się instrukcją, niestety, na razie tylko w wersji angielskiej. Daje to sporo satysfakcji, a skręcona obudowa prezentuje się bardzo ładnie i na pewno będzie zwracała uwagę.

Obudowa wyposażona jest w cztery zatoki 5,25-calowe i dwie 3,5-calowe, jej rozmiary (42x23x56 cm) nie odbiegają od standardu i nie będzie większych problemów z umieszczeniem jej pod biurkiem. Ma aż pięć otworów na wentylatory: po jednym z przodu, z tyłu i na górze, a dwa dodatkowe otwory znajdują się w panelu bocznym.

Niestety, pomimo całego uroku oraz wysokiej jakości wykonania model ten ma kilka wad, a jedną z najpoważniejszych jest delikatna konstrukcja. Nie jest to rozwiązanie zbyt praktyczne i pod tym względem o wiele lepszy okazuje się model AVALON Transparent Vision, w którym zastosowano dodatkowe usztywniające mocowania.

Informacje PC-FAN, tel. (22) 8773773,http://www.pc-fan.pl

Cena 599 zł

AVALON Transparent Vision

Nowe szaty peceta
Główną zaletą tego modelu jest bardziej sztywna konstrukcja oraz dodatkowe wyposażenie w postaci świecących wentylatorów.

Mimo pozornego podobieństwa do modelu Akasy (wykonana całkowicie z przezroczystego materiału) to konstrukcja odmienna. Nie jest przeznaczona do samodzielnego montażu, do dyspozycji jest gotowy, w pełni funkcjonalny produkt. Ma to swoje zalety, ale i wady - obudowa już złożona jest bardziej podatna na wszelkie mechaniczne uszkodzenia podczas transportu. Producent próbuje temu zaradzić, stosując solidne styropianowe opakowanie.

Rozmiary obudowy nie odbiegają od standardu średniej wieży, do dyspozycji mamy cztery zatoki 5,25-calowe do montażu napędów optycznych i dwie mniejsze, 3,5-calowe. W standardowym wyposażeniu znalazło się aż pięć świecących wentylatorów 80x80 mm, dzięki temu model prezentuje się jeszcze ładniej.

Niestety, producent nie dołącza zasilacza, dlatego trzeba się liczyć się z dodatkowymi kosztami. Warto dokupić, dostępną w niektórych sklepach internetowych, przezroczystą obudowę zasilacza.

Informacje Van Graff, tel. (71) 7930967,http://www.pc-tuning.pl

Cena 319 zł

Antler SQ311

Nowe szaty peceta
Całość obudowy (oprócz plastikowego panelu przedniego) wykonano ze stalowej blachy. Do dyspozycji są trzy zatoki 5,25-calowe i jedna 3,5- calowa. U dołu przedniego panelu wyprowadzono dwa złącza USB, audio (wyjście i wejście) oraz złącze FireWire. Konstrukcja nie pozwala, niestety, na montaż napędów optycznych czy twardych dysków bez użycia śrubokrętu. W środku znajdziemy za to zdejmowane rusztowanie na twarde dyski (tylko dwie wnęki, co dla niektórych osób może być poważnym mankamentem) oraz dwa otwory na wentylatory (80x80 mm), których jednak producent nie dołącza. Niewątpliwą zaletą omawianego modelu jest dobry zasilacz, wyposażony w dwa prawie bezgłośne wentylatory. Materiały użyte do produkcji obudowy są dobrej jakości, a konstrukcja jest sztywna i mniej podatna na odkształcenia niż w tanich modelach.

Informacje Antler Computer Poland, tel. (22) 6096606,http://www.antler-group.com

Cena 199 zł