Nowe szybkie Wi-Fi zadebiutuje wcześniej niż 5G. Do 2022 roku nawet miliard urządzeń

802.11ax, określana również jako Wi-Fi 6 to najnowsza wersja protokołu bezprzewodowej transmisji danych, która według szacunków ABI Research może w ciągu najbliższych pięciu lat stać się standardem. Wdrożenie technologii zapowiedziano na 2019 rok, a najbliższe lata przyniosą nawet miliard urządzeń ze wsparciem dla 802.11ax.

Router Wi-Fi. Fot. Pixia

Wbrew temu co może się wydawać, przyszłość nie musi należeć do 5G. Według danych ABI Research to Wi-Fi zachowa koronę króla bezprzewodowej łączności, za sprawą nowej implementacji protokołu znanego pod nazwą 802.11ax lub Wi-Fi 6. Specyfikacja standardu przewiduje transfer danych z prędkością dochodzącą do 11 Gb/s. Dodatkowo poza dobrze znanymi pasmami 2,4 oraz 5 GHz, Wi-Fi 6 przewiduje wykorzystanie pasma 6 GHz.

ABI Research prognozuje, że adaptacja 802.11ax powinna się odbyć dużo sprawniej niż ma to miejsce w przypadku technologii 5G. Do 2020 roku Wi-Fi 6 może stać się standardem w urządzeniach przenośnych. Już w przyszłym roku obecnie stosowany standard 802.11ac ma być powoli wypierany z rynku na rzecz kolejnej wersji. Stąd 2019 rok jest określany w tym wypadku okresem przejściowym.

Zobacz również:

Ze względu na swoje właściwości, na które składa się lepsze zarządzanie większą liczbą urządzeń komunikujących się z użyciem 802.11ax, nowy standard może znaleźć zastosowanie również w gadżetach związanych z szeroko rozumianym środowiskiem IoT, czyli Internetu Rzeczy. Dotychczas sądzono, że stanie się on wyłączną domeną technologii 5G.