Nowe, tanie chipsety Nvidii

Rodzina chipsetów Nvidii dla płyt głównych poszerza się o dwa rozwiązania, nForce4 SLI XE i nForce4 Ultra. Pierwszy z wymienionych chipsetów jest przeznaczony dla platformy Intel Socket 775, podczas gdy nForce4 Ultra został zaprojektowany z myślą o kompatybilności zarówno z platformą Intel, jak i AMD Athlon 64/64 FX.

Cena płyt ze zintegrowanym chipsetem nForce4 SLI XE nie powinna przekroczyć 100 dolarów, natomiast te z chipsetem nForce4 Ultra będą kosztować ok. 89 dolarów. Płyty wykorzystujące wymienione rozwiązania powinny trafić do sprzedaży z końcem stycznia br.

Tańsza cena chipsetów sugeruje, że pozbawione zostały niektórych funkcjonalności. I rzeczywiście tak jest - nForce4 SLI XE co prawda wyposażony został w sprzętowego firewalla ActiveArmor, ale brak w nim specjalnej jednostki obsługi bezpieczeństwa sieciowego (przypomnijmy zaś, iż jednostka ta pozwala odciążyć główny procesor z funkcji zarządzania firewallem systemowym). Innymi słowy, firewall w tym chipsecie nie jest wspomagany sprzętowo.

nForce4 SLI XE nie jest ponadto kompatybilny z procesorami AMD (chipsety nForce4 SLI X16 oraz nForce4 SLI oferują tę funkcjonalność). Liczba linii PCI Express chipsetu wynosi 20, ale jest to wartość konfigurowalna.

Więcej informacji: Nvidia