Nowe układy mobilne od Nvidii, czyli Tegra 4i i Tegra 5 na horyzoncie

Nowe układy mobilne od Nvidii o nazwie Tegra 4i oraz Tegra 5 mają pojawić się na rynku już na początku przyszłego roku. Pierwsze urządzenia z nich korzystające mają pojawić się niedługo później.

Premiera nowych układów na początku przyszłego roku jest praktycznie pewna. Zapowiedział ją sam Jen-Hsun Huang, czyli CEO w Nvidii. Tegra 4i oraz Tegra 5 mają zostać zaprezentowane dopiero w pierwszym kwartale przyszłego roku, ale już teraz przeszły certyfikację w amerykańskiej sieci AT&T.

Nvidia Tegra 4i ma być budżetowym chipem przeznaczonym dla nieco słabszych urządzeń. Ma być połączeniem zeszłorocznej Tegry 3 oraz tegorocznej Tegry 4 i pod względem wydajności plasować się między tymi dwoma układami, ale ma wspierać łączność LTE Advanced. Tegra 4i będzie oparta o cztery rdzenie CPU Cortex A9, gdy tegoroczna jednostka korzystała z wydajniejszych rdzeni Cortex A15.

Nowe układy mobilne od Nvidii, czyli Tegra 4i i Tegra 5 na horyzoncie

nvidia tegra 4i

Tegra 5 ma być natomiast topowym układem Nvidii, ale nie będzie wspierać domyślnie łączności LTE, ale producent urządzenia opartego o ten chip będzie mógł zamontować modem Icera i500 pochodzący z układu Tegra 4i. Wydajność chipu GPU w Tegrze 5 ma być wedle założeń naprawdę ogromna ze względu na wykorzystanie 192-rdzeniowego układu GPU o nazwie Kepler.

Zobacz również:

  • MSI GeForce RTX 3080 TI Gaming X Trio 12G – przewodnik po technologiach Nvidii
  • Aplikacje i Gry na Androida za darmo. Promocje, obniżki, przeceny [15.10.2021]

Tegra 5 oparta o rdzenie GPU Kepler ma być odpowiedzią na nadchodzące w przyszłym roku chipy graficzne w kolejnych w układach głównego konkurenta Nvidii na rynku mobilnych, Quallcomma, Adreno 400. Wśród producentów, którzy mają zająć się produkcją sprzętów mobilnych opartych o Tegrę 5 wymienia się między innymi Asusa i ZTE, ale na prezentacje pierwszych produktów musimy poczekać do przyszłego roku.

źródło: phonearena.com