Nowe układy wśród twardzieli
-
- Krzysztof Daszkiewicz,
-
- Thomas Rau,
- 01.06.2007
To nie procesor, nie pamięć RAM i nie karta graficzna są odpowiedzialne za obniżanie wydajności nowoczesnego komputera. Wąskim gardłem jest twardy dysk. Ma się to zmienić wraz z wprowadzeniem modeli hybrydowych. A Windows Vista obsługuje tę nową technologię.
To nie procesor, nie pamięć RAM i nie karta graficzna są odpowiedzialne za obniżanie wydajności nowoczesnego komputera. Wąskim gardłem jest twardy dysk. Ma się to zmienić wraz z wprowadzeniem modeli hybrydowych. A Windows Vista obsługuje tę nową technologię.

Schematyczna struktura dysku hybrydowego. Nowością jest bufor flash (1). Talerze magnetyczne (2), bufor DRAM (3), kontroler (4) i interfejs (5) nie różnią się od konwencjonalnego dysku.
Poszerzanie wąskich gardeł
Technologia stosowana w twardych dyskach ma już swoje lata, a choć ulegała ciągłemu udoskonalaniu, z upływem czasu stawała się coraz bardziej przestarzała. Pamięć operacyjna RAM i procesory są coraz szybsze, a napędy nie dorównują im, zostając coraz dalej w tyle. Pamięć flash ma usunąć ten problem.
ATA - ten standard steruje współpracą systemu operacyjnego i nośników danych takich, jak twardy dysk czy napęd optyczny. Obecnie stosuje się wersję 7, zaś projektowana wersja 8 będzie zawierała dodatki, np. zestaw poleceń ReadyDrive obsługiwany przez Windows Vistę.
Bufor (t. cache) - wewnętrzna pamięć urządzenia (np. procesora lub twardego dysku), która tymczasowo przechowuje dane. Ma skracać czas oczekiwania spowodowany odwoływaniem się do pamięci zewnętrznej (np. pamięci RAM). W konwencjonalnych dyskach występuje bufor DRAM, w hybrydowych zaś towarzyszy mu bufor NV oparty na pamięci flash.
Flash - typ pamięci nieulotnej, a więc takiej, która zachowuje swą zawartość także po odłączeniu zasilania - w odróżnieniu od pamięci roboczej w układach RAM. Pamięć tego rodzaju jest stosowana np. w kieszonkowych dyskach USB i kartach pamięci do aparatów fotograficznych.
Hibernacja - przechodząc w stan spoczynku tego typu (znanego jako S4 bądź Suspend-to-Disk) system zapisuje na twardym dysku pliki wymagane do ponownego przywrócenia poprzedniej sesji. W ten sposób można zaoszczędzić więcej energii niż w trybie oczekiwania (S3), w którym stan systemu jest przechowywany w pamięci RAM, za to wybudzanie trwa nieco dłużej.
MiniCard - wewnętrzne gniazdo note-booka połączone z chipsetem poprzez interfejs PCI Express. W obecnych komputerach przenośnych rozwiązanie to jest przeważnie stosowane do modułów sieci bezprzewodowych WLAN.
ReadyBoost - technologia buforowania danych w kluczach USB z pamięcią flash lub kartach tkwiących w czytniku podłączonym do komputera. Jest oferowana w systemie Windows Vista. System buforuje tylko niewielkie bloki danych, odnosząc korzyści z krótkich czasów dostępu pamięci flash. ReadyBoost obsługuje dyski USB 2.0 Hi-Speed. Wymaga pamięci o pojemności od 256 MB do 4 GB i co najmniej 64 MB wolnego miejsca.
ReadyDrive - ta funkcja systemu Windows Vista odwołuje się za pomocą specjalnego zestawu poleceń do pamięci flash w dysku hybrydowym. W połączeniu z technologiami ReadyBoost i SuperFetch ma znacznie przyśpieszyć pracę w środowisku Vista.
Wprawdzie maksymalna prędkość transmisji obecnych dysków wyposażonych w interfejs SATA2 dochodzi do 100 MB/s, jednak osiągają ją tylko podczas sekwencyjnego transferu dużej liczby informacji. A w codziennej praktyce wykonują wiele operacji zapisu i odczytu małych ilości danych - na domiar złego w różnych miejscach przestrzeni dyskowej. Podczas użytkowania standardowych aplikacji połowa transferów obejmuje bloki danych po 4 KB lub mniejsze. Średnio wielkość odczytywanych i zapisywanych bloków danych nie przekracza 20 KB. Na przykład w środowisku Windows Vista przeciętny transfer wynosi 16 KB. Ponadto biblioteki DLL w systemie Windows są przeważnie porozrzucane na przestrzeni pięciu lub sześciu sektorów na dysku, a aplikacje nierzadko wykorzystują ponad 100 takich bibliotek. Zatem twardemu dyskowi najwięcej czasu zajmuje nie właściwa transmisja danych z nośnika poprzez interfejs, lecz obracanie talerzy i ustawianie głowic zapisu/odczytu. Opisane powyżej czynności zabierają 95 procent czasu trwania całej operacji i raczej nie uda się go skrócić. Pozostałe podzespoły i składniki systemu muszą czekać, aż dysk upora się z powierzonym mu zadaniem. I właśnie na tym polu ma się wykazać pamięć flash. Nie ma w niej elementów mechanicznych, zatem potrafi szybciej realizować odwołania do małych, rozrzuconych w różnych miejscach bloków informacji. Tymczasem znacznie ustępuje konwencjonalnym dyskom w sek-wencyjnym odczycie/zapisie większych ilości danych.
Szybsze uruchamianie

W witryniehttp://www.hybridstorage.org producenci zrzeszeni w Hybrid Storage Alliance opisują zalety i właściwości nowego standardu.
Na podobnej zasadzie dyski hybrydowe mają przyśpieszać wychodzenie systemu ze stanu spoczynku (hibernacji). Ten zaś ma być często stosowany przez notebooki z zainstalowaną Windows Vistą. Podczas zamykania systemu przechodzą domyślnie w tryb oczekiwania (S3, Sleep-State), w którym bieżący stan systemu zostaje zapisany w pamięci RAM. Aby nie wyczerpać akumulatora, po upływie określonego czasu przechodzą ze stanu czuwania w hibernację.