Nowe wyzwanie dla łazika na Marsie! NASA ma szalony pomysł

Nie zawsze wszystko idzie tak, jak sobie planujemy. Ważniejsze jest to, jak pokonujemy trudności. Odpowiadamy, jaki problem napotkał łazik na Marsie i co wymyśliło NASA.

fot. NASA/JPL-Caltech

Zespół NASA, zajmujący się misją marsjańskiego łazika Perseverance pracuje obecnie nad rozwiązaniem problemu, z którym urządzenie spotkało się na Marsie. Polega on na tym, że oprócz próbki skały udało się pobrać również małe kamyczki, które przeszkadzają w dostarczeniu tej próbki do wyznaczonego miejsca.

Perseverance wydobył próbkę ze skały o nazwie Issole pod koniec grudnia, ale żeby dokończyć proces, łazik musi pozbyć się owych kamyczków. Niestety konstrukcja łazika nie pozwala na gwałtowne ruchy lub cokolwiek, co mogłoby umożliwić pozbycie się przeszkadzających elementów. Jednak zespół NASA wpadł na szalony pomysł.

Zobacz również:

  • Co nowego odkrył łazik Perseverance na Marsie?
  • Asteroida zniszczyła życie na Marsie? Są dowody uderzenia
  • Gdzie chowają się bogaci podczas wojny?

Jednym z możliwych rozwiązań problemu jest wyrzucenie próbki z powrotem na planetę. Według planu manewr może wykonać robotyczne ramię. Zespół spodziewa się, że wyrzucenie zawartości będzie dość proste - wystarczy skierować otwarty koniec próbki na ziemię i pozwolić, by grawitacja przejęła kontrolę.

Pomysł może wydawać się niezbyt zaskakującym dla nas, jednak dla zespołu NASA jest to coś, czego nigdy nie spodziewali się wykonać.

Polecamy: Łazik Yutu-2 dotarł do dziwnego obiektu na Księżycu. Co odkrył?

Źródło: cnet.com