Nowe zasady licencji Microsoftu

Microsoft zmienił zasady licencjonowania swoich produktów dla klientów korporacyjnych.

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej firma Microsoft poinformowała o zmianie zasad udzielania licencji oprogramowania dla korporacji. Poza tym przedstawiono uproszczone sposoby aktualizacji i sprzedaży oprogramowania oraz szerszą dostępność programu Enterprise Agreement (EA). Zmiany wejdą w życie 1 października tego roku.

Oferta Microsoft Software Assurance zastąpi dotychczasowe licencje VUP (Version Upgrade), PUP (Product Upgrade), CUP (Competitive Product Upgrade), LUP (Language Upgrade) oraz UA (Upgrade Advantage). Jej użytkownicy otrzymają prawo do uaktualnienia produktu do najnowszej wersji, jaka pojawi się na rynku w trakcie trwania umowy. Mogą oni również uzyskać bezterminowe prawo do licencji w programie Open, Select lub Enterprise Agreement.

Program Enterprise Agreement w nowej wersji oznaczonej numerem 6.0 jest skierowany do dużych i średnich przedsiębiorstw. Dotychczas aby firma mogła przystąpić do programu EA, musiała posiadać co najmniej 500 komputerów osobistych. Teraz próg ten obniżono do 250 stacji roboczych. W EA 5.0 umowa obowiązywała przez trzy lata. Po jej wygaśnięciu klient był zmuszony do jej odnowienia lub rezygnacji z używania produktów Microsoftu. Po upłynięciu trzyletniego okresu umowy w EA 6.0 klient może przedłużyć ją o kolejny rok lub trzy lata. Przez cały okres obowiązywania umowy klienci mają prawo do korzystania z najnowszej dostępnej wersji danego oprogramowania.

Koncern z Redmond wykazuje ostatnio bardzo dużą aktywność na polu licencjonowania swoich produktów. Klienci indywidualni byli do niedawna wystawieni na dużą próbę nerwów, gdy Microsoft zapowiedział, że jego nowy pakiet biurowy Office XP będzie wymagał uiszczania corocznej opłaty licencyjnej. Ku uldze przytłaczającej większości potencjalnych użytkowników produktów koncernu, jego władze wycofały się z tego pomysłu. Model ten będzie wykorzystywany jedynie w Nowej Zelandii, Australii i Brazylii. Według analityków rynki tych trzech krajów posłużą za pole do testów. Jeśli ich wyniki będą dla firmy zadowalające, prawdopodobne jest wprowadzenie modelu subskrypcyjnego w przyszłości.

Więcej informacji: www.microsoft.com/poland/licencje/default.htm


Zobacz również