Nowi sprzymierzeńcy IBM-a

IBM ogłosił zawarcie porozumień z pięcioma firmami programistycznymi. W ich wyniku w ciągu najbliższych trzech lat obroty koncernu mają się zwiększyć o miliard dolarów.

IBM zawarł porozumienie z pięcioma firmami programistycznymi, na mocy którego nowi partnerzy będą tworzyć oprogramowanie na platformę IBM, programów middleware integrujących systemy sieciowe oraz serwisów internetowych koncernu. W zamian IBM będzie sprzedawał produkty nowych partnerów w ramach przedsięwzięcia IBM's PartnerWorld for Developers.

Nowe sojusze, według oświadczenia Boba Timpsona z IBM, są realizacją nowej koncepcji firmy, polegającej na współpracy z niezależnymi producentami oprogramowania w różnych rejonach świata. Włącznie z obecną firma IBM podpisała już 22 tego typu umowy partnerskie, przynoszące obroty w wysokości 7 mld USD. "Szczerze mówiąc, już od dawna nasi konkurenci współpracują z niezależnymi programistami, a my do tej pory sami tworzyliśmy oprogramowanie dla naszych produktów. W zeszłym roku stwierdziliśmy, że nie jest to dobry pomysł, i zdecydowaliśmy się na partnerstwo" - powiedział Bob Timpson.

W roku 1999 IBM zawarł sojusz z Siebel Systems, produkującą oprogramowanie CMR (Customer Relationship Management), oraz z firmami Ariba i i2 Technologies. Na mocy ostatnich porozumień nowymi partnerami IBM stały się dwie szwedzkie firmy, tworzące oprogramowanie ERP (Enterprise Resource Planning) - Intentia International AB i Industrial and Financial Systems oraz irlandzki producent aplikacji usługowych - IT Design, Mincom - australijska firma tworząca aplikacje dla przemysłu transportowego oraz amerykańska - Aspen Technology, działająca w branży systemów obsługujących dostawy przemysłowe.


Zobacz również