Nowinki techniczne

NOWY REALPLAYER 6.0


NOWY REALPLAYER 6.0

Firma Progressiv Networks (http://www.real.com) zaprezentowała nowe oblicze RealPlayera, odtwarzacza służącego do strumieniowego przesyłania obrazu i dźwięku w Internecie. Główny moduł aplikacji rozbito na dwie części - interfejs i zestaw dodatków (plug-inów). Wśród głównych elementów znajdują się RealAudio - program odpowiedzialny za dekompresję danych audio (RealAudio i Netshow), RealVideo - odtwarzacz filmów (RealVideo, Vivo i nie skompresowany QuickTime), RealFlash - odtwarzacz animacji RealFlash i Shockwave Flash, RealText - przeglądarka skompresowanych danych tekstowych, RealPix - przeglądarka zdjęć w formacie JPG. RealPlayer został uzupełniony o spis dostępnych przez Internet programów radiowych. Rozszerzono także kanały informacyjne znane już z poprzedniej wersji programu.

Program zawiera teraz korektor graficzny (equalizer), umożliwiający poprawienie jakości odsłuchiwanej muzyki, a także pozwala zmieniać parametry wyświetlanego filmu (kontrast, jasność czy wyrazistość kolorów). W RealPlayera wbudowano analizator dźwięku (typowe słupki lub oscyloskop) i wyposażono go w obsługę technologii drag&drop (można "przenieść" link ze strony internetowej do programu). Co więcej, aplikacja pozwala tworzyć osobiste profile konfiguracji użytkownika dla poszczególnych osób korzystających z danego komputera.

ZARAŻENI SAVAGE3D

Światło dzienne ujrzał nowy układ graficzny - Savage 3D. Ten 128-bitowy akcelerator jest stworzony z myślą o WebTV (nowej usłudze Microsoftu debiutującej razem z Windows 98), DVD, Direct 3D i Internecie. Czołowi producenci kart graficznych, jak Diamond Multimedia i STB już zapowiedzieli, że ich przyszłe karty będą bazować na układzie Savage3D. Chip wyprzedza inne dotychczasowe układy w możliwościach kompresji tekstur, wyświetlaniu klatek, osiągach AGP (ponad 4x) i jako pierwszy posiada zaimplementowaną technologię S3TC - wskazaną przez Microsoft jako standartową metodę kompresji w DirectX. Dodatkowe informacje:http://www.s3.com.

INTEL UBER ALLES?

Firma Intel (http://www.intel.com) rozpoczęła w tym roku błyskawiczną ekspansję na rynek PC-tów. Nie dość, że upowszechnił się Pentium II - coraz tańszy i nie rzadko goszczący w komputerach graczy, wszedł na rynek Pentium Celeron, to pojawił się Pentium II Xeon - nowa propozycja Intela przeznaczona do zastosowań typu CAD/CAM, przetwarzania obrazu, grafiki 3D, sieci i baz danych. Już na początku przyszłego roku Intel zapowiada kolejnego demona szybkości - procesor Katmai wzbogacony o nowe instrukcje służące do przetwarzania grafiki 3D. O dziwo ten sam zestaw trójwymiarowych instrukcji (wymagający DirectX 6.0) działa także w najnowszym procesorze AMD K6-2 3DNow! (http://www.amd.com) wprowadzonym właśnie na polski rynek.

TANIEC W MIBURI

Firma Yamaha wyprokukowała dość nietypowe urządzenie do tańca o nazwie Miburi (http://www.yamaha.co.jp/news/96041001.html). Składa się z koszulki, nakładek na stopy, dłonie i biodra oraz syntezatora dźwięków. Po założeniu tego dziwnego ubioru i podłączeniu go do zasilania (uwaga na burze!) możemy rozpocząć taniec. Miburi zacznie wydawać z siebie dźwięki w zależności od typu ruchu, jaki wykonujemy - możemy zatem tańcząc tworzyć własny rodzaj muzyki. Oczywiście urządzenie jest interesującą propozycją dla artystów i tancerzy, tym bardziej, że cena ok. 2500 USD nie zachęci zwykłych amatorów muzyki i tańca.

CZUWAJĄCY COMPAQ

Compaq zaprezentował urządzenie biometryczne i oprogramowanie, które pozwala na identyfikację użytkowników za pomocą linii papilarnych, zamiast hasła. Produkt podłączany do portu równoległego komputera PC wygląda jak mysz, a oprogramowanie działa w systemach Windows 95 i NT. Wynalazek ma usprawnić pracę sieci, m.in. dlatego, że administratorzy nie będą marnować czasu i energii na odnajdywanie zapomnianych przez użytkowników haseł. Urządzenie kosztować ma ok. 100 USD.

TELEKOMUNIKACYJNY KOMBAJN

Firma Scientific wprowadziła na rynek Kortex 56 000, urządzenie łączące cechy modemu opartego na technologii K56Flex, automatycznej cyfrowej sekretarki oraz fax'u. Obok zwykłej funkcjonalności rozwiązanie działające nawet przy wyłączonym komputerze potrafi zapisać w wewnętrznej pamięci (2MB) przychodzące faxy i wiadomości. Wersja V.90 produktu pojawi się na rynku we wrześniu.