Nowoczesna szkoła w Polsce? To możliwe!

Nowe technologie i urządzenia, takie jak tablety czy tablice interaktywne, są bardzo często opisywane jako narzędzia służące do pracy i rozrywki. Warto pamiętać, że świetnie sprawdzają się one też jako pomoc w edukacji. Udowadnia to projekt eSzkoła - Moja Wielkopolska.


Wspomniana eSzkoła wspomaga naukę metodą projektów w szkołach na terenie Wielkopolski. Programem objęte jest aż 105 placówek edukacyjnych, a nauczanie wspomagane jest nowoczesnymi urządzeniami, takimi jak komputery, tablety i tablice interaktywne. Uczniowie w celu realizacji projektów korzystają z najnowszych zdobyczy technologii, związanych zarówno z urządzeniami mobilnymi jak i internetem, a poniżej przybliżymy kilka ciekawych projektów realizowanych przez zaangażowanych w akcję uczniów.

eSzkoła w praktyce

Każda szkoła biorąca udział w programie eSzkoła - Moje Wielkopolska posiada trzy zespoły uczniów pracujących nad projektami, które kontroluje nauczyciel-opiekun. Uczniowie mają możliwość wyboru tematów nad którymi chcą pracować w ramach zajęć pozalekcyjnych. Trwać to będzie aż do końca czerwca, a najciekawsze z nich poddane zostaną pod głosowanie samych uczniów. Specjalnie wybrana Rada Naukowa (należą do niej profesorowie Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza) pod koniec wybierze najlepsze i nagrodzi zaangażowanych w nie uczniów podczas finału całego przedsięwzięcia. Poniżej przedstawiamy kilka projektów realizowanych przez uczniów z Gniezna i powiatu Jarocińskiego.

W projekcie eSzkoła bierze udział 105 placówek edukacyjnych

W projekcie eSzkoła bierze udział 105 placówek edukacyjnych

Projekty realizowane w Gnieźnie

Jednym z przykładowych projektów realizowanych przez gnieźnieńskie II Liceum Ogólnokształcące im. Dąbrówki jest tzw. “Droga mleczna". Nazwa jest nieco myląca, gdyż uczniowie planują w niej zbadać proces dystrybucji i przetwarzania mleka, a nie gwiazdy i naszą galaktykę. Licząca 15 osób grupa wybiera się na dwudniowy wyjazd na wieś, aby sprawdzić jak to wygląda cały cykl produkcyjny. Druga grupa pracuje nad projektem, który faktycznie ma coś wspólnego z kosmosem - szukają w mieście miejsca, które można zaadoptować na “Salę astronomiczną". Zapraszać do niej chcą najmłodszych, nawet przedszkolaków, aby zachęcić ich do patrzenia w gwiazdy. Trzecim projektem jest zbadanie tematu produkcji obuwia w ujęciu historycznym w rejonie gnieźnieńskim. Następnie uczniowie prześledzą proces produkcji obuwia i jego wpływ na zdrowie. Projektowi przyświeca hasło “But to nie ocena, but to część życia".

Powiat jarociński

W programie bierze udział między innymi Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kotlinie. Uczniowie z tego obszaru zdecydowali się na przybliżenie tematu keczupu. W Kotlinie mieści się jedna z najpopularniejszych marek produkująca sos pomidorowy. Poznają proces produkcyjny i różne formy uprawy pomidorów i opracują książkę kucharską. Drugim projektem jest podobny temat do tego realizowanego w Gnieźnie. W ramach projektu uczestnicy będą śledzić drogę mleka od krowy do domów, a trzecim przedstawienie zabytków lokalnych. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 zajmują się tematyką “Festiwalu Jarocin wczoraj i dziś". Podczas opracowania projektu odwiedzą muzeum regionalne, w którym poznają historię polskiej muzyki rockowej. Druga grupa uczniów ma zamiar zapoznać się z historią wielkopolski, gdzie poznają dawne zwyczaje gastronomiczne, specyficzne słownictwo i miejscowe legendy. Trzecia grupa uczniów zbada zaś bardziej aktualny temat, jakim są odnawialne źródła energii. Gimnazjaliści ze szkoły nr 5 w Jarocinie oparli swój projekt na kreatywności w Jarocinie. Poszukują jej w Kinie Echo oraz w wywiadach z przedstawicielami Stowarzyszenia Jarocin XXI. Zobaczą też warsztaty tańca ludowego zespołu “Snutki". Będą to rejestrować za pomocą zdjęć i filmów, gdzie sami będą mogli wykazać swoją kreatywność.

Nowoczesna szkoła - zachęcamy do zapoznania się z wydaniem specjalnym PC World

Nowoczesna szkoła - zachęcamy do zapoznania się z wydaniem specjalnym PC World

Nowoczesna Szkoła w PC World

Wszystkie projekty są przygotowywane ze wsparciem najnowszych urządzeń, a uczniowie wykazują się zapałem i zaangażowaniem Wydaje się to dobrym sposobem na zachęcenie uczniów do bardziej kreatywnej pracy, niż siedzenie w ławkach i rozwiązywanie zadań. Bardzo interesują i cieszą nas takie inicjatywy - rozwiązaniom, które można stosować w nowoczesnej edukacji i wykorzystaniu nowych technologii w oświacie poświęciliśmy wydanie specjalne magazynu PC World “Nowoczesna Szkoła". Jest ono dostępne do pobrania bezpłatnie.

Opisywany przez nas projekt "eSzkoła - Moja Wielkopolska" realizowany jest przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego w partnerstwie z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Ogólnopolską Fundacją Edukacji Komputerowej, zaś współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.