Nowoczesne biuro: MS Office czy OpenOffice.org?

W swojej firmie z pewnością będziesz potrzebować pakietu oprogramowania biurowego. Pytanie tylko, który wybrać?


Na rynku znajdziesz wiele różnych wersji najpopularniejszego na świecie pakietu biurowego Microsoft Office (MS Office). Wybierając najbardziej odpowiednią dla swoich potrzeb z pewnością się nie zawiedziesz. I wszystko byłoby fajnie, gdyby nie jedno "ale": oprogramowanie Microsoftu, choć tak osławione i rzeczywiście bardzo dobre, dużo kosztuje i wcale nie jest wolne od niedoróbek. Dla przedsiębiorców, którzy nie boją się eksperymentować, istnieje darmowa alternatywa - OpenOffice.org.

Przyjrzyjmy się bliżej obu konkurującym (w pewnym sensie) pakietom. Być może nasza krótka analiza ułatwi ci dokonanie właściwego wyboru.

Microsoft Office

Najważniejszą kwestią jest ocena własnych potrzeb stawianych oprogramowaniu tego typu. Musisz tak naprawdę wiedzieć, czego wymagasz od pakietu biurowego. Czy potrzebujesz bazy danych? Czy istotna będzie dla ciebie możliwość częstego opracowywania projektów w tworzonych na bieżąco grupach roboczych? Czy zamierzasz zbierać informacje za pomocą formularzy elektronicznych? I tak dalej... W zależności od odpowiedzi, które musisz sobie sam udzielić, na końcu tych rozważań pojawią się wnioski, które przełożą się na konkretne zapotrzebowanie.

Oferta Microsoftu obejmuje 6 wersji pakietu Office: Basic, Standard, Small Business, Professional, Professional Plus oraz Enterprise. (Jest jeszcze wersja Dla Użytkowników Domowych, ale nie można jej używać do celów komercyjnych.) Każda z nich została dobrana do wymagań odrębnej grupy klientów. Od "skromnej" wersji Basic, aż do prawdziwego "kombajnu biurowego" - edycji Enterprise.

Wszystkie wersje mają trzy aplikacje wspólne: arkusz kalkulacyjny Excel, edytor tekstu Word oraz klienta pocztowego Outlook (nie mylić z Outlook Express, który jest zupełnie innym programem). Częścią składową Outlooka jest książka adresowa (czyli tzw. kontakty), kalendarz i harmonogram zadań. Jeśli wymienione aplikacje wystarczą dla twoich potrzeb, masz sprawę z głowy - po prostu kup najtańszą wersję Office Basic. Jeśli nie, wybierzesz którąś z bardziej rozbudowanych wersji. W załączonej tabeli wymienione zostały składniki poszczególnych wersji MS Office.

O licencjach słów kilka

Nowoczesne biuro: MS Office czy OpenOffice.org?

Arkusz kalkulacyjny Excel 2007, który jest składnikiem najnowszych wersji MS Office, zaskakuje bogactwem wykresów.

Bardzo ważny w przypadku zakupu dowolnego oprogramowania jest sposób jego licencjonowania. Np. wersja Office Basic jest dostępna tylko na licencji OEM, czyli nie można jej kupić oddzielnie, np. na płycie w pudełku. Dostępna jest jedynie jako oprogramowanie dodawane (już zainstalowane) do sprzedawanego sprzętu, np. całego komputera. Jeśli takie rozwiązanie ci nie odpowiada, do wyboru pozostaje ci 5 wersji pakietu Office, począwszy od wersji Standard.

Jeśli twoja firma jest jednoosobowa, nie ma problemu - kupujesz tylko jeden pakiet Office. Ale jeśli zamierzasz zainstalować oprogramowanie na kilku komputerach, zwróć uwagę na warunki licencji! Np. zwykła licencja wersji Office Standard pozwala na zainstalowanie drugiej kopii pakietu na komputerze przenośnym należącym do głównego użytkownika pakietu. I nic więcej. Nie możesz dokonać trzeciej instalacji, musisz kupić kolejny pakiet za kolejne 1750 zł (mniej więcej). Zatem w przypadku większej liczby komputerów w firmie pozostanie ci zakupić pakiet na licencji zbiorczej, zgodnie z którą oprogramowanie można zainstalować na 5, 10, 15... stanowiskach komputerowych. Koszt wyjdzie na pewno dużo niższy niż gdybyś kupował pakiety oddzielnie, no ale tak czy inaczej za każde dodatkowe stanowisko będziesz musiał dodatkowo zapłacić. Tanio nie będzie...

Zanim podejmiesz decyzję...

...czy kupować ten czy inny wariant MS Office, weź pod uwagę następującą, prostą zasadę (która ma to do siebie, że bardzo często się sprawdza): lepiej kupić droższą, bardziej funkcjonalną wersję, niż później dopłacać za licencję dodatkowej, pojedynczej aplikacji, która w przypadku Microsoftu kosztuje często niemal połowę wartości całego pakietu.

Ceny MS Office za wersje pudełkowe zaczynają się od około 1700 zł brutto (czasami producent oferuje różne promocje). Nie jest to mało za zwykłą licencję, więc zastanów się trzy razy przed podjęciem decyzji.

A może OpenOffice.org?

Nowoczesne biuro: MS Office czy OpenOffice.org?

Ekran powitalny z pakietu OpenOffice.org 3.0

OpenOffice.org (OOo) to nadzwyczaj popularny, zdecydowanie godny polecenia pakiet oprogramowania biurowego. Niedawno doczekał się trzeciej odsłony. Jest bezpłatny do wszelkich zastosowań, w tym komercyjnych.

Popularność OOo wynika z faktu, że jest zgodny z MS Office na poziomie formatów dokumentów. Co to oznacza? Ano to, że za pomocą Writera z OOo możesz edytować teksty zapisane w Wordzie, w jego natywnym formacie DOC (lub RTF). Za pomocą arkusza Calc z OOo możesz modyfikować arkusze z Excela. I tak dalej. Jednym słowem obydwu pakietów możesz używać zamiennie i nie mieć z tego powodu żadnych problemów.

Składnikami OOo są: edytor tekstu Writer (odpowiednik Worda), arkusz kalkulacyjny Calc (odpowiednik Excela), program prezentacyjny Impress (odpowiednik PowerPointa), edytor baz danych Base (odpowiednik Accessa) oraz program do rysowania Draw (grafika wektorowa) i edytor formuł matematycznych Math. W OOo nie ma programu pocztowego. Nie powinno to jednak stanowić żadnej przeszkody, gdyż na rynku znajdziesz sporo bezpłatnych aplikacji (np. Mozilla Thunderbird), które z powodzeniem zastąpią Outlooka.

OOo obsługuje otwarty format zapisu danych ODF (patrz ramka). Oczywiście w MS Office także otworzysz pliki z rozszerzeniem .odf, ale wymagana jest instalacja bezpłatnej wtyczki.

Na koniec warto dodać, że OOo występuje w wielu odmianach, jedną z nich jest pakiet firmy Sun Microsystems - StarOffice 9. Zawsze najbardziej aktualną i w stu procentach oryginalną wersję OOo pobierzesz z witryny www.openoffice.pl.

Kompatybilność

Jednym z głównych elementów, na który musisz zwrócić uwagę jest kompatybilność pakietu, zarówno z formatami plików, z którymi przyjdzie ci pracować, jak i innymi aplikacjami. Najnowsza wersja MS Office 2007 bazuje na standardzie OOXML, który jest wolnym (publicznie dostępnym i nie obwarowanym żadnymi aktami prawnymi) formatem opracowanym przez Microsoft. Niestety, OpenOffice.org umożliwia jedynie przeglądanie tego typu dokumentów - nie zapiszesz w nich zmian, które wprowadzisz. Podobnie rzecz ma się z aplikacjami. Jeśli w twojej firmie planowane jest wdrożenie oprogramowania typu SharePoint to niestety, ale w tym przypadku OOo także odpada.

Co to jest ODF?

ODF, czyli Open Document Format, jest alternatywą dla Open Office XML, stosowanego w MS Office 2007, oraz zamkniętych formatów plików, używanych w innych pakietach oprogramowania biurowego. ODF można stosować w celu zapisywania plików obejmujących dokumenty tekstowe, arkusze kalkulacyjne i wykresy oraz prezentacje multimedialne.

Najważniejszą zaletą formatu ODF jest dostęp z poziomu różnych aplikacji. Ten otwarty standard został zaimplementowany w takich produktach, jak StarOffice czy KOffice, a dzięki licznym i bezpłatnym dodatkom możliwe jest także stosowanie go w innych programach.

Firma Sun opracowała pierwszą wtyczkę dla pakietu MS Office, która umożliwia otwieranie, edycję i zapisywanie plików w postaci ODF. Wraz z premierą SP2 dla MS Office 2007 ODF otrzyma wsparcie natywne.