Nowoczesne biuro: komputer to podstawa

Dobranie odpowiednich komputerów do firmy to niełatwe zadanie. Ważne, by poświęcić należytą ilość czasu na zaplanowanie dobrych zakupów - prosty błąd w założeniach może później kosztować bardzo wiele.


W XXI wieku, który ma się zapisać w historii jako "era informacji", nowoczesna firma nie może istnieć bez komputerów, które jako narzędzia pracy wspomagają jej funkcjonowanie. Jednak wybór odpowiedniego blaszaka to nie lada problem - Macintosh czy PC? Linux czy Windows? Zestaw czy na części? To tylko część pytań, na które musi odpowiedzieć osoba zarządzająca infrastrukturą każdej nowoczesnej firmy.

Na rynku sprzętu komputerowego nie jest nudno. Codziennie mają miejsce premiery nowych podzespołów, właściwie nie ma godziny, by w Internecie nie ukazały się recenzje czy testy przeróżnych komponentów. Łatwo się w tym wszystkim pogubić, w dodatku ile osób, tyle opinii. Ale nie ma sensu załamywać rąk i ogłaszać porażki jeszcze przed planowanymi zakupami - na podstawie lektury tego artykułu bezboleśnie nabędziesz sprzęt niezbędny dla twojej firmy.

Składak czy zestaw?

To kluczowy problem, jaki musi rozpatrzyć każda osoba mająca w planach nabycie komputera/komputerów. Mogłoby wydawać się, że wybór zależy od wiedzy technicznej nabywcy, tj. osoby zdolne samodzielnie zmontować pracującego peceta powinny to zrobić i nie angażować osób trzecich. Zasada ta może sprawdzać się w przypadku użytkowników prywatnych, jednak w przypadku korporacji jest to bardziej złożony temat.

Własnoręczne złożenie komputera z zakupionych części ma wiele zalet. Dla większości największą będzie po prostu czynnik ekonomiczny - składaki wymagają znacznie mniejszych nakładów finansowych. Koszt samodzielnie złożonego peceta jest niższy z dwóch powodów - nie trzeba płacić fachowcowi za czas poświęcony na złożenie komputera, a dodatkowo istnieje możliwość nabycia podzespołów w różnych sklepach, które akurat oferują najniższe ceny na sprzedawane produkty.

Własnoręczne złożenie komputera ma jednak kilka znaczących wad. Przede wszystkim gwarancja obejmuje każdą część z osobna, w związku z czym w przypadku awarii to w gestii użytkownika będzie wykrycie problemu oraz rozpoczęcie procesu naprawy (lub wymiany) zepsutej karty graficznej, procesora czy innego podzespołu. Niestety, często trudno wykryć wadliwy element komputera i potrzeba do tego dodatkowych urządzeń lub zainwestowania w diagnozę wyspecjalizowanych serwisów, co pomniejsza oszczędność związaną z samodzielnym montażem peceta. Problem objęcia gwarancją poszczególnych elementów komputera może być szczególnie frustrujący w przypadku nierzadkiej przecież awarii zasilacza. Jeśli np. wskutek wahań napięcia spali się zasilacz, istnieje duże ryzyko, że pociągnie za sobą płytę główną, kartę graficzną czy nawet wszystkie podzespoły. W takim przypadku gwarancja obejmuje jedynie wymianę zasilacza, co do reszty uszkodzonego sprzętu trudno będzie zdziałać cokolwiek, pozostanie jedynie zakup nowych części.

Gotowe zestawy komputerowe wydają się więc najlepszym rozwiązaniem dla firm z kilku powodów. Gwarancja obejmuje cały produkt, w związku z czym w przypadku wystąpienia awarii można (a nawet trzeba) serwisować całość, nie zaś poszczególne elementy - identyfikacja problemu i jego wyeliminowanie spadną na sprzedawcę lub serwisanta. Nie ma też ryzyka, które opisaliśmy wyżej, dotyczącego uszkodzenia części podzespołów w przypadku awarii jednego z nich. Kupno zestawu komputerowego nie wymaga również poświęcania czasu na budowanie peceta, bo produkt jest gotowy do użycia od razu po zakupie, co w przypadku dużych firm może być decydującym argumentem przemawiającym za skorzystanie z usług sklepu. Niestety, to rozwiązanie jest dużo droższe - patrz tabela "Przykładowe ceny...".

Płacić za system operacyjny?

Kupując nowy komputer stajemy przed wyborem systemu operacyjnego - komercyjnego Windows lub Mac OS, darmowego Linuksa. Można też zupełnie zrezygnować z preinstalowanego środowiska i zostawić wybór na później.

Windows jest systemem, za który trzeba płacić. Obecnie w sklepach można nabyć najnowsze dziecko Microsoftu, czyli Windows Vista - w zależności od licencji są to kwoty opiewające na od około 300 do 700 zł za jedno stanowisko. Decydując się na ten system należy wziąć pod uwagę, że za dodatkowe oprogramowanie też trzeba będzie zapłacić, niekiedy bardzo dużo. Sam system operacyjny zawiera bardzo ograniczoną ilość oprogramowania, tak więc dodatkowe aplikacje na pewno okażą się niezbędne.

Mac OS to system, w który jest wyposażony każdy komputer firmowany logiem Apple. Jest on przyjazny dla użytkownika i bardzo prosty w obsłudze, jednak liczba dostępnego na ten system oprogramowania nie jest duża. Pod tym względem Macintoshe zdecydowanie przegrywają z pecetami i Windows. Poza tym komputery te są droższe od typowych pecetów. Oczywiście, nie należy spisywać Mac OS na straty już na starcie - jest to chętnie wykorzystywana platforma przez grafików czy osoby tworzące multimedia.

Linux jest darmową alternatywą dla komercyjnych systemów operacyjnych. Istnieją dziesiątki odmian (tzw. dystrybucji) Linuksa, z których każda jest przeznaczona dla nieco odmiennych grup użytkowników. Przykładowo, Debian jest idealną platformą na serwer sieciowy, zaś SuSE Linux Enterprise oferuje wsparcie techniczne (za dodatkową opłatą).

Decydując się na systemy spod znaku pingwina należy brać pod uwagę, że dla większości użytkowników jest to środowisko nieznane i dość nieprzyjazne, co może wiązać się z koniecznością przeszkolenia pracownika i początkowym spadkiem wydajności jego pracy z komputerem. Korzystanie z Linuksa bardzo często wiąże się z występowaniem wielu problemów, które są często trudne do rozwiązania dla przeciętnego, czy nawet zaawansowanego użytkownika. Z czystym sumieniem Linuksa można polecić korporacjom, które posiadają personel zdolny skutecznie administrować tym systemem, a zarazem nie chcą łożyć za wykorzystywane oprogramowanie.

W sklepach znajdziemy zarówno komputery z preinstalowanym systemem operacyjnym, jak i bez niego. I tu znów - obydwa warianty mają swoje zalety i wady. Komputer "goły" będzie z pewnością tańszy o kilkaset złotych, ale trzeba będzie poświęcić dużo czasu na instalację na nim systemu operacyjnego i późniejszą jego konfigurację. Komputery z preinstalowanym systemem są droższe o koszt samego systemu plus czas pracy osoby, która dokonała instalacji. Za to nabywca nie musi już nic robić, poza włączeniem komputera i rozpoczęciem pracy, zachowuje ponadto wszelkie przywileje wynikające z gwarancji.

Stacjonarny czy przenośny?

Kupując komputery, zwłaszcza na potrzeby firmy, nabywca staje przed trudnym wyborem - stacjonarny (desktop), notebook (laptop), a może modny ostatnio netbook?

Komputery stacjonarne są niewątpliwie tańsze od przenośnych i nie ma sensu przepłacać, jeśli pracownicy będą z nich korzystać jedynie w biurze. Są jednak korporacje, których działalność wiąże się z częstymi wyjazdami do klientów, na konferencje itd. - w takim przypadku warto wyposażyć pracownika w komputer przenośny.

Obecnie komputery przenośne mają podobne możliwości jak komputery stacjonarne, są więc pełnowartościową alternatywą dla dużych, ciężkich blaszaków. Szerzej na ich temat będziemy pisać w następnej edycji "Nowoczesnej firmy".

Decydując się na mobilny komputer można rozważyć zakup popularnych w ostatnich miesiącach netbooków, które są idealnym narzędziem do pracy w terenie. Możliwości tych maleńkich, ważących około kilograma maszyn są jednak mocno ograniczone. Praktycznie niemożliwe jest skuteczne edytowanie grafiki czy praca z multimediami, ale z powodzeniem można je wykorzystać do pracy z oprogramowaniem biurowym czy aplikacjami webowymi.

Podsumowanie

Planując zakup komputerów do biura należy poświęcić sporo czasu na dogłębne przeanalizowanie potrzeb i ogarnięcie wszystkich możliwych konsekwencji, jakie wynikną z podjętej decyzji. Nie jest to łatwe, bo trzeba wybiec myślami w przyszłość. Generalnie jednak sprowadza się do odpowiedzi na dwa zasadnicze pytania:

1. Do czego komputery będą wykorzystywane? Odpowiedź na to pytanie pozwoli zadecydować o parametrach technicznych (jaki procesor, karta graficzna, ile pamięci, jaka pojemność dysku twardego...) i prawdopodobnie rozwiąże problem wyboru systemu operacyjnego.

2. Czy chcemy się "babrać" w sprzęcie w przypadku jakichś awarii? Jeśli tak, możemy rozważyć samodzielne złożenie komputerów z zakupionych części. Jeśli nie, kupujemy gotowe zestawy.

Zachęcamy do skorzystania z rankingu sprzętu, który został przygotowany przez laboratorium PC World specjalnie dla Czytelników serwisu internetowego PCWorld.pl - jest on dostępny pod adresemhttp://www.pcworld.pl/ranking .