Nowoczesne biuro: sieciowe gadżety

Za pomocą stosunkowo niedrogich urządzeń można znacznie zwiększyć funkcjonalność firmowej sieci lokalnej, a to przekłada się na realne oszczędności.


Podstawowym zadaniem sieci lokalnych (LAN) jest umożliwienie komunikacji pomiędzy spiętymi nią komputerami oraz współdzielenie połączenia z Internetem. Jednak funkcjonalność LAN-u na tym się nie kończy. Dokupując różne urządzenia, z założenia przeznaczone do pracy w sieci, można znacznie uprościć pracę w firmie, zwiększyć bezpieczeństwo danych, zautomatyzować niektóre czynności - tym samym oszczędzając zarówno pieniądze, jak i cenny czas. Poniżej przedstawiamy akcesoria sieciowe, które cieszą największą popularnością.

Wydruki pod kontrolą

Właściwie nie ma już w dzisiejszych czasach przedsiębiorstw (pomijając jakieś specyficzne branże), które mogłyby funkcjonować bez możliwości drukowania dokumentów. Działanie wielu firm wręcz opiera się na przenoszeniu na papier dużych ilości treści, które są generowane przez wielu pracowników - raporty, zestawienia, notatki, wnioski, zapytania ofertowe, ulotki czy broszury dla klientów, próbne wydruki projektów...

Dopóki wydruków jest niedużo, zadania drukowania mogą być od biedy realizowane metodą tradycyjną. Wygląda to następująco: drukarka jest podłączona do jakiegoś komputera w sieci lokalnej, który pełni rolę serwera wydruku. Komputer ten odbiera pliki do wydrukowania od innych stacji roboczych z sieci lokalnej, wstawia je do kolejki plików oczekujących na wydruk, wreszcie wysyła do drukarki, gdy ta zgłosi swoją gotowość. Takie rozwiązanie wciąż jeszcze jest stosowane najczęściej, mimo że ma kilka oczywistych wad. Po pierwsze komputer obsługujący zadania drukowania musi być stale włączony. Po drugie jeśli musi obsłużyć wiele wydruków, to jest praktycznie stracony jako narzędzie do normalnej pracy - nastąpi znaczny spadek jego mocy obliczeniowej, a niekiedy wręcz będzie się "zatykał". Nie zapominajmy też, że trzeba na nim zainstalować cały system operacyjny, a ten przecież kosztuje...

Rozwiązaniem problemu jest sprzętowy serwer wydruku - niewielkie, wyspecjalizowane urządzenie, które umożliwia zaawansowane i wydajne zarządzanie pracą drukarek. Po pierwsze, i najważniejsze, można do niego podłączyć nie jedną, lecz kilka drukarek, np. atramentową, laserową czy urządzenie wielofunkcyjne. Nie trzeba mówić, jak kolosalny wpływ ma to na komfort pracy. Pracownicy, zależnie od bieżących potrzeb, mogą drukować dokumenty na różnych drukarkach nie przeszkadzając sobie wzajemnie.

Bezprzewodowy serwer wydruku DP-G321 firmy D-Link ma 3 porty do podłączenia drukarek: dwa USB i jeden równoległy (fot. D-Link)

Bezprzewodowy serwer wydruku DP-G321 firmy D-Link ma 3 porty do podłączenia drukarek: dwa USB i jeden równoległy (fot. D-Link)

Po drugie możliwe jest ustalenie ważności zadań generowanych przez poszczególnych użytkowników. Inaczej mówiąc, wydruki wybranych osób, np. prezesa czy dyrektora, mogą być wykonywane w pierwszej kolejności. Ma to znaczenie, jeśli w kolejce do wydruku czeka dużo dokumentów lub jeśli są to dokumenty wielostronicowe.

Po trzecie znikają problemy wynikające z używania starszych lub tańszych modeli drukarek. Prawie zawsze mają one niewystarczającą ilość pamięci do przetworzenia oczekujących zadań. Serwer wydruku przejmuje na siebie przechowywanie i kolejkowanie plików do wydrukowania. Tym samym średnia szybkość drukowania w firmie znacznie wzrasta.

Po czwarte serwer wydruku pozwala na kontrolowanie pracowników i ilości wykonywanych przez nich wydruków. Łatwo można ustalić limit, po którym kolejne zadania nie będą przyjmowane oraz łatwo kontrolować, czy dany pracownik przypadkiem nie wykorzystuje drukarki w celach niezwiązanych z działaniem firmy, narażając pracodawcę na straty.

Obecnie w sprzedaży jest duży wybór serwerów wydruku, przeznaczonych zarówno do praci w sieci Ethernet, jak i WiFi. Decydując się na zakup warto sprawdzić, czy dany model ma wymaganą funkcjonalność. Dobry serwer wydruku powinien mieć kilka (na przykład cztery) portów do podłączenia drukarek i obsługiwać możliwie najwięcej protokołów sieciowych. Dodatkowym atutem będzie możliwość łatwej konfiguracji za pomocą przeglądarki internetowej.

Sieciowy magazyn plików

Dysk sieciowy QNAP TS-101 przeznaczony do zamontowania jednego dysku twardego oraz model TS-401T (tej samej firmy) z kieszeniami na cztery dyski (fot. QNAP Systems)

Dysk sieciowy QNAP TS-101 przeznaczony do zamontowania jednego dysku twardego oraz model TS-401T (tej samej firmy) z kieszeniami na cztery dyski (fot. QNAP Systems)

Przechowywanie danych i szybki dostęp do nich to kluczowy aspekt funkcjonowania wielu firm. Do rozsyłania krótkich informacji w zupełności wystarczy poczta elektroniczna (lokalna i internetowa) oraz komunikatory. Gorzej z dużymi plikami, bazami danych czy archiwami dokumentów firmowych. Najczęściej stosowane rozwiązania polegają na wykorzystaniu dysku jednego z komputerów pracujących w sieci. W niektórych biurach używa się udostępniania folderów oferowanego przez Windows. Są to jednak metody dość przestarzałe i nie zapewniające należytego bezpieczeństwa.

Obecnie wszystkie funkcje związane z przechowywaniem i udostępnianiem plików z powodzeniem realizują dyski sieciowe, zwane też sieciowymi serwerami plików. Są to zupełnie małe (rozmiaru kieszeni na 3,5-calowy dysk) lub nieco większe (rozmiaru ćwiartki obudowy typu MidiTower), oddzielnie stojące urządzenia, zawierające kieszeń/kieszenie na dyski twarde. Są to więc w pewnym sensie obudowy na dyski, tyle że wyposażone w odpowiednie układy sterujące i oprogramowanie. Małe firmy zadowolą się niewielkimi urządzeniami, z zamontowanym np. jednym dyskiem twardym o pojemności 512 GB lub 1 TB, dla większych firm bardziej odpowiednie będą urządzenia z kieszeniami na 2, 4 czy nawet 8 dysków.

Podstawowym zadaniem dysku sieciowego jest magazynowanie plików i zapewnianie użytkownikom bezpiecznego i szybkiego dostępu do nich. Kolejnym, bardzo istotnym zastosowaniem jest automatyczne wykonywanie kopii zapasowych - nie tylko ważnych danych, ale nawet zawartości całych dysków ze wszystkich stacji roboczych w firmie. Urządzenia wyższej klasy mają takie zabezpieczenia, że nawet awaria lub wyjęcie podczas pracy jednego z dysków nie powoduje utraty danych.

Dodatkowe właściwości (w zależności od modelu) dysków sieciowych to m.in.: łatwe i szybkie partycjonowanie, wbudowane serwery FTP i HTTP, możliwość samodzielnego działania - np. pobierania danych z Internetu, a także z sieci P2P takich jak eMule czy BitTorrent - bez konieczności włączania komputera, dostęp do plików poprzez adresy URL (takie same jak w Internecie), obsługa multimediów (automatyczne pobieranie np. plików MP3 lub wideo), wbudowany zasilacz awaryjny, wbudowany serwer wydruku, szyfrowanie danych, dostęp i administracja za pomocą przeglądarki WWW, kopiowanie plików z aparatów cyfrowych lub odtwarzaczy multimedialnych "jednym przyciskiem" poprzez port USB, blokada mechaniczna zabezpieczająca przed wyjęciem dysków itd.