Nowoczesne projektory


Współpraca z tablicą interaktywną

Nowoczesne projektory

To nie kasa fiskalna, lecz nowoczesny projektor o superkrótkiej ogniskowej. Hitachi CPA200 wyposażono w zaawansowany system optyczny, pozwalający uzyskać obraz o dużej przekątnej z odległości kilkunastu centymetrów.

Modele o krótkiej ogniskowej idealnie współpracują także z tablicami interaktywnymi (więcej o tych urządzeniach na str. 10). Kupując model o takim przeznaczeniu, warto zwrócić uwagę na kilka elementów. Sprawdźmy, korzystając z kalkulatora odległości dostępnego na stronach producentów (lub w instrukcjach obsługi urządzeń), czy wysięgnik do tablicy interaktywnej odpowiada możliwościom optyki projektora przy prezentacji obrazu o określonej wielkości i przy odsunięciu rzutnika o metr czy dwa od tablicy. Pamiętajmy również o geometrii obrazu, jaką oferuje wybrany projektor.

W modelach różnych producentów problem poprawnej geometrii (czyli takiej, gdzie prezentowany obraz ma proste, równoległe krawędzie i prostokątny kształt) został rozwiązany w różny sposób. Większość stosuje specjalnie ukształtowane soczewki obiektywu, lecz niektórzy stawiają na bardziej skomplikowany system tworzenia obrazu, który zanim trafi na ekran, zostaje odbity przez wiele specjalnie uformowanych luster.

Zobacz również:

  • Jak oglądać EURO 2020? Najlepiej na dużym ekranie - umożliwia to Epson EH-TW5700 ATV!
  • Wyświetlacz XDR Mini-LED w iPadzie Pro 12,9 z problemami!

Projektor w sieci

Nietrudno znaleźć modele wyposażone w złącza LAN, a coraz częściej również w moduły sieci bezprzewodowej Wi-Fi. Czy taki dodatek jest w ogóle potrzebny? Zazwyczaj tak. Sieć daje możliwość zdalnego zarządzania projektorem. Nauczyciel może sterować pracą wielu urządzeń jednocześnie (np. ustawionych w kilku klasach). Dzięki podłączeniu do sieci projektor może wyświetlać prezentacje czy filmy znajdujące się na dowolnym (dostępnym przez sieć) komputerze czy dysku NAS, niekoniecznie zaś tym, przy którym stoi (jeżeli w ogóle).

Jeśli korzystamy z Wi-Fi, możemy w zupełności zrezygnować z okablowania projektora (poza oczywiście przewodem zasilania). Podczas prezentacji prowadzonych przez kilka osób (np. w skomputeryzowanej sali lekcyjnej) nie trzeba zmieniać sprzętu, który podłączany jest do projektora. Co więcej, prowadzący nie muszą nawet ruszać się ze swoich miejsc za biurkiem, bo komputer wyposażony w kartę Wi-Fi komunikuje się z projektorem z odległości nawet kilkudziesięciu metrów (również przez ściany); zatem nie muszą nawet być w tym samym pomieszczeniu co widzowie. Ponadto w modelu obsługującym Wi-Fi nie są potrzebne rozdzielacze sygnału (konieczne w przypadku korzystania z tradycyjnej transmisji kablowej). Sygnał wideo jest wysyłany z jednego komputera do projektorów w kilku klasach naraz.

Komputer niepotrzebny

Tym, co zwraca uwagę wśród funkcji najnowszych projektorów, jest możliwość dokonywania projekcji bez podłączania jakiegokolwiek zewnętrznego źródła obrazu. Istnieją bowiem modele z wbudowanymi czytnikami plików z przenośnych pamięci USB. Okazuje się, że filmy, zdjęcia, muzykę, a nawet prezentacje PowerPointa możemy w nich uruchomić wprost ze zwykłego pendrive'a. To niezwykle wygodne rozwiązanie, zwłaszcza że przetestowane przez nas modele radziły sobie z materiałami w naprawdę wielu formatach - m.in. filmami DivX i MKV z napisami, dokumentami pakietu biurowego Office czy dokumentami PDF.

Osobną kategorię projektorów wielozadaniowych stanowią modele z wbudowanym odtwarzaczem DVD/DivX oraz głośnikami. Wreszcie doczekaliśmy się więc końca epoki, kiedy to trzeba było nosić na lekcje komputer czy odtwarzacz DVD/DivX, żonglować kablami i tracić cenny czas na konfigurację połączeń pomiędzy tymi wszystkimi urządzeniami. Do prowadzenia multimedialnych zajęć wystarczy obecnie sam projektor oraz krążek DVD lub dowolny nośnik pamięci USB.

Na co zwracać uwagę przed zakupem

Zanim kupisz projektor, zwróć uwagę na podstawowe cechy:

  • Jasność - ważny współczynnik, który określa, w jakich warunkach projektor będzie mógł być użytkowany (czy w jasnym, czy w ciemnym pomieszczeniu) w zależności od jego odległości od ekranu. Im większe zaciemnienie pomieszczenia, tym niższą jasnością może dysponować projektor. Im większa odległość rzutowania obrazu, tym większa wymagana jasność. Jasność wyrażana jest w ANSI lumenach. Do zaciemnionych sal (np. wyposażonych w szczelne rolety) wystarczy projektor o jasności ok. 1200 ANSI lumenów. Do projekcji w świetle słonecznym czy silniejszym sztucznym oświetleniu potrzebny będzie model o jasności ok. 2000 ANSI lumenów. Istnieją też projektory o wyższej jasności (np. 4000 ANSI lumenów), które znajdują zastosowanie np. w dużych salach konferencyjnych.
  • Optyka - określa ją współczynnik zoomu. Decyduje o tym, w jakiej odległości od ekranu można zainstalować rzutnik. Duży zakres regulacji zoomu zapewnia większą swobodę w instalacji - projektor można ustawić bliżej lub dalej od ekranu i odpowiednio wyregulować wielkość przekątnej obrazu. Osobną kategorią są modele krótkoogniskowe, które pozwalają uzyskać obraz o dużej przekątnej z bardzo bliska. To idealne towarzystwo dla tablic interaktywnych.
  • Rozdzielczość - im wyższa, tym lepiej, bo wyświetlany obraz będzie bardziej szczegółowy. Najprostsze modele oferują rozdzielczość SVGA (800x600 pikseli), ale to zbyt mało jak na dzisiejsze potrzeby. Obecnie standardem jest XGA (1024x768 pikseli). Coraz więcej projektorów dysponuje przetwornikami obrazu o proporcjach panoramicznych WXGA (1280x800 pikseli), czyli takiej, jaką ma większość ekranów popularnych notebooków.
  • Technologia wyświetlania obrazu - LCD, DLP. Decyduje o jakości obrazu: kontraście, nasyceniu barw, ostrości. Zalety i wady obu tych technologii przedstawiliśmy w tekście.
Obiektyw z wyboru
Jeśli szukamy urządzenia bardziej uniwersalnego niż model krótkoogniskowy, pracującego w różnych konfiguracjach, warto przyjrzeć się projektorom z wymienną optyką. Takim choćby, jak testowany przez nas NEC 3250WG. Umożliwia on wymianę obiektywu na jeden z pięciu oferowanych osobno modeli o różnej ogniskowej. Dzięki temu projektor może np. wyświetlić obraz o 100-calowej przekątnej, znajdując się zarówno niecałe dwa metry od ekranu, jak i ponad piętnaście metrów. Wymienne obiektywy nie są tanie, bo kosztują tyle, co połowa projektora, pozwalają jednak znacznie zwiększyć jego funkcjonalność. W przypadku sprzętu za kilkanaście tysięcy złotych nie jest to bez znaczenia.