Nowoczesne projektory


Laserowy slim

Casio XJ-A135

Nowoczesne projektory

Casio XJ-A135

Casio specjalizuje się w lekkich projektorach o charakterystycznych, płaskich kształtach. Taka budowa umożliwia spakowanie urządzenia w jednej torbie z laptopem. Model XJ-A135 to taki właśnie projektor DLP XGA. Co ciekawe, jako źródło światła, zamiast tradycyjnej żarówki, użyto w nim nowatorskiego układu - połączenia czerwonej diody LED i błękitnego lasera.

Obraz powstaje w wyniku połączenia barwy czerwonej generowanej przez diodę LED oraz niebieskiej i zielonej tworzonej przez laser. Casio postąpił tak, by zachowując wszystkie zalety modeli z podświetleniem LED, pozbyć się problemów z niską jasnością. Czy to się udało? W dużym stopniu tak. Oferowana przez urządzenie jasność wynosi 2000 ANSI lumenów, czyli wielokrotnie więcej niż innych modeli LED-owych.

Zobacz również:

  • Jak oglądać EURO 2020? Najlepiej na dużym ekranie - umożliwia to Epson EH-TW5700 ATV!
  • Wyświetlacz XDR Mini-LED w iPadzie Pro 12,9 z problemami!

W praktyce jest niższa, jednak i tak zadowalająca, biorąc pod uwagę jego rozmiary oraz trwałość lampy (20 tys. godzin). Do pracy w średniej wielkości klasie, przy umiarkowanym oświetleniu wystarczy.

Z USB i sieci

Nowoczesne projektory

Werdykt PC Worlda

W smukłej (4 cm wysokości) obudowie umieszczono obiektyw o zaskakująco dużym - bo dwukrotnym - zoomie. XJ-A135 sprawdzi się więc w pomieszczeniach różnej wielkości. Przykładowo, obraz o przekątnej 60 cali uzyskamy, umieszczając projektor zarówno 1,7, jak i 3,4 m od ekranu. Z gniazd urządzenia zwraca uwagę port USB, do którego można np. podłączyć przenośną pamięć USB i wyświetlać prezentacje bez pomocy komputera. Urządzenie odczytuje zdjęcia, filmy, a po przekonwertowaniu, w dołączonej aplikacji, także prezentacje. Kolejną wyróżniającą funkcją jest moduł sieci Wi-Fi b/g dołączony w komplecie. Po jego zamocowaniu (wymaga to odkręcenia śrub przytrzymujących zaślepkę z boku urządzenia) projektor może komunikować się z komputerem lub komputerami podłączonymi do sieci lokalnej, na których zainstalowano specjalne oprogramowanie (w zestawie). Bez większego problemu prześlemy bezprzewodowo film czy prezentację. XJ-A135 umożliwia nawet dzielenie ekranu i wyświetlenie obrazów z kilku PC jednocześnie.

Wszystko w jednym

Epson EB-W8D

Nowoczesne projektory

Epson EB-W8D

Epson konsekwentnie promuje swoiste "kombajny multimedialne", czyli przenośne projektory LCD z zintegrowanym odtwarzaczem DVD i głośnikami. EB-W8D to model przeznaczony do zastosowań edukacyjnych, pozwalający szybko i łatwo odtworzyć film czy pokaz slajdów bez konieczności podłączania dodatkowego sprzętu.

O biurowym rodowodzie projektora świadczą: wysoka jasność (2500 ANSI lumenów) oraz zastosowane panele LCD - choć panoramiczne, mają typowo komputerowe proporcje (16:10) i rozdzielczość (1280x800). Urządzenie waży ok. 4 kg i ma wygodny uchwyt do przenoszenia. Jest proste w obsłudze - dysponuje wygodnymi pierścieniami regulacji ostrości i zoomu.

Wyposażono go także w przydatną, przesuwaną klapkę, chroniącą optykę. Ta zaś to obiektyw średniej ogniskowej - optycznym zoomie (1,2:1), który pozwala uzyskać 60-calowy obraz z odległości od 1,7 do 2 m.

Z DVD na pokładzie

Nowoczesne projektory

Werdykt PC Worlda

Z przodu projektora znajduje się odtwarzacz DVD ze szczelinowym napędem. Urządzenie sprawnie odczytuje krążki DVD Video, CD-Audio, a także płyty z plikami: JPEG, MP3, WMA, MPEG oraz DivX (również z napisami). Materiały multimedialne możemy też odtworzyć z przenośnej pamięci USB. Do urządzenia można podłączyć dowolne zewnętrzne źródło obrazu - w wyposażeniu znalazły się złącza VGA, USB, kompozytowe, komponentowe oraz HDMI. To komplet, jaki powinien zadowolić każdego. EB-W8D oferuje obraz o dobrej jasności, wynoszącej 2500 ANSI lumenów. Jak okazuje się w praktyce, wystarczy to w zupełności do projekcji w niezaciemnionym, średniej wielkości pomieszczeniu. Oczywiście dzieje się to kosztem kontrastu, który - wg producenta - osiąga 3000:1. To wartość nieco na wyrost, a oferowana głębia czerni nie należy do najlepszych. Poza tym obraz z EB-W8D jest odpowiednio ostry, pozbawiony szumów i ma wiernie odwzorowane barwy. Sekcja audio urządzenia składa się z zintegrowanej pary głośników stereo o mocy 10 W każdy. Bez problemu nagłośnią nawet większe pomieszczenie, szkoda jedynie, że ich brzmienie pozbawione jest niemal zupełnie basów. Całość uzupełnia wejście mikrofonowe.