Nowoczesne projektory

Multimedialny projektor stał się niezbędnym wyposażeniem nowoczesnej szkoły. Jak jednak wybrać spośród olbrzymiej oferty ten właściwy?


Nowoczesne projektory
Trudno kwestionować sensowność wzbogacania lekcji multimediami - filmami, pokazami animacji i slajdowiskami. Wiadomo że jedno zdjęcie warte jest tysiąca słów, a współczesny odbiorca najchętniej przyswaja wiedzę wzrokowo. Niezbędnym elementem nowoczesnej klasy szkolnej stał się zatem telewizor lub - jeszcze lepiej - projektor. To drugie urządzenie oferuje bowiem obraz o dużej przekątnej, jest także niezbędnym uzupełnieniem tablicy interaktywnej.

Projektorów do zastosowań edukacyjno-biznesowych jest jednak na rynku naprawdę dużo. Różnią się ceną, rozmiarami, parametrami technicznymi, funkcjami i specjalistycznymi zastosowaniami, do których zostały zaprojektowane. Pochopny i nieprzemyślany zakup to błąd, który będzie się mścił przez lata. Inny model potrzebny jest w dużej klasie, inny nauczycielowi prowadzącemu wykłady w różnych pomieszczeniach, a jeszcze inny wykorzystamy wraz z tablicą interaktywną. By uniknąć podobnych problemów, opisujemy, czym różnią się od siebie projektory edukacyjne i na co zwracać szczególną uwagę, wybierając konkretny model. Na zakończenie zaś prezentujemy krótkie testy wybranych, najciekawszych modeli.

Zobacz również:

  • Jak oglądać EURO 2020? Najlepiej na dużym ekranie - umożliwia to Epson EH-TW5700 ATV!
  • Wyświetlacz XDR Mini-LED w iPadzie Pro 12,9 z problemami!

DLP czy LCD?

Nowoczesne projektory

Projektory krótkoogniskowe dają duży obraz z małej odległości od ekranu. Dzięki temu nie zasłania go cień osób wkraczających podczas prezentacji w strumień światła.

Pierwszą kwestią przy zakupie dowolnego projektora - niezależnie czy do firmy, szkoły czy do domu - jest wybór technologii, w jakiej został zbudowany. Najpopularniejszymi są DLP i LCD, osobną kategorię stanowią zaś urządzenia DLP korzystające z diod LED zamiast tradycyjnych lamp.

W technologii DLP (Digital Light Processing) do tworzenia obrazu wykorzystywany jest specjalny mikroprocesor sterujący pracą układu, który składa się z milionów mikroskopijnych luster (jedno na każdy piksel). Odbite od nich światło lampy projektora przechodzi następnie przez kolorowy układ optyczny, tworząc właściwy obraz. Niezaprzeczalną zaletą technologii DLP jest możliwość uzyskania bardzo spójnego obrazu o wysokim kontraście i głębokiej czerni. Istotną wadą projektorów zbudowanych z wykorzystaniem jednego (najczęściej spotykana konfiguracja) układu DLP jest jednak występowanie uciążliwego dla niektórych widzów tzw. efektu tęczy, wynikającego z chwilowego braku zbieżności barw. Może on powodować zmęczenie wzroku czy ból głowy, na szczęście problem ten dotyka jedynie ułamka użytkowników.

W projektorach LCD obraz tworzony jest za pomocą trzech matryc LCD. Są one oświetlane przez pojedynczą lampę dużej mocy. Generowane przez nią światło zostaje przepuszczone przez specjalne filtry zamieniające je w kolorowe strumienie świetlne, odwzorowujące trzy podstawowe barwy - czerwony, zielony i niebieski. Każdy z tych strumieni kierowany jest na jeden z paneli ciekłokrystalicznych. Obrazy z poszczególnych paneli LCD są następnie nakładane na siebie i przepuszczane przez obiektyw. W ten sposób sygnał ze źródła po odpowiedniej obróbce zostaje wyświetlony na ekranie. W przypadku tej technologii należy zwrócić uwagę czy panele LCD nie mają martwych pikseli powstałych w wyniku błędów podczas procesu produkcji. Taką wadę można łatwo wykryć, wyświetlając na ekranie jednobarwny obraz. Obecnie przewaga technologii DLP w oferowaniu obrazu o wyższym kontraście znacznie się zmniejszyła.

A może LED?

Technologia LED święci triumfy wśród monitorów i telewizorów LCD, zawitała też do projektorów. Diody LED coraz częściej są w nich wykorzystywane zamiast tradycyjnych lamp. Czemu? Jak wiadomo, diody LED charakteryzują się niskim poborem energii, są trwałe i pozwalają budować projektory o miniaturowych wymiarach. Ponadto zastąpienie lampy halogenowej trzema diodami LED pozwoliło znacznie pozbyć się największej bolączki projektorów DLP - tzw. efektu tęczy. Kolejną zaletą technologii LED jest czas pracy liczony nie w tysiącach, jak to jest w przypadku lamp halogenowych, a dziesiątkach tysięcy godzin. Producenci gwarantują 20, a nawet 30 tys. godzin pracy, czyli praktycznie całe "życie" urządzenia. To nie tylko spora wygoda, ale i oszczędność - nowa lampa kosztuje kilkaset złotych. Nie wspominając o aspekcie ekologicznym - zużyte tradycyjne żarówki zawierają toksyczną i szkodliwą dla środowiska rtęć.

Niestety, diody LED mają też istotną wadę, która nie pozwala na razie na wykorzystywanie ich w większych, wydajnych projektorach. Nie pozwalają też na uzyskanie wysokiej jasności obrazu, przez co dotąd są stosowane jedynie w urządzeniach, w których najważniejsza jest ich mobilność i niewielkie rozmiary.

Projekcja z bliska

Mówiąc o projektorach do zastosowań edukacyjnych, nie sposób nie wspomnieć o modelach z obiektywami o krótkiej ogniskowej (short throw). Od pewnego czasu stanowią już osobną kategorię. To urządzenia wyposażone w obiektyw, który pozwala uzyskać jak największy obraz z jak najmniejszej odległości. Czy to ma sens? Oczywiście. O ile w kinie domowym taka cecha jest najczęściej wadą, o tyle dla osób prowadzących prezentacje staje się naprawdę nieocenioną wygodą. Krótkoogniskowa optyka zwiększa bowiem znacząco komfort pracy zwłaszcza w szkole: projektor nie oślepia prowadzącego wykład, ponadto obrazu na ekranie nie zasłania cień osoby wkraczającej podczas zajęć w strumień światła.

Generalnie projektory short throw sprawdzą się wszędzie tam, gdzie chcemy zaprezentować duży obraz, a nie mamy wiele miejsca na instalację projektora. Popyt na takie modele jest już na tyle duży, że oferuje je każdy liczący się producent - i to w różnych konfiguracjach. W praktyce typowy projektor o krótkiej ogniskowej potrafi wyświetlić obraz o np. kilkudziesięciocalowej przekątnej z odległości mniejszej niż metr, a niektóre modele o ekstremalnie krótkiej ogniskowej (ultra short throw) wręcz z odległości kilkunastu centymetrów! Wszystko zależy od rodzaju obiektywu i konstrukcji urządzenia. Z pewnością obraz o przekątnej 70 cali wyświetlany z odległości 15 cm robi wrażenie...