Nowocześnie i klasycznie

Zostaliśmy poproszeni o zaprojektowanie instalacji kina domowego w letnim domu na mazurach. Zadanie nie było proste - przeznaczony do projekcji pokój choć piękny, stanowił pewne wyzwanie, a podłogi z desek, olbrzymie, nasłonecznione okna i drewniany dach nie ułatwiały pracy. Faktyczna instalacja planowana jest jesienią.


Zostaliśmy poproszeni o zaprojektowanie instalacji kina domowego w letnim domu na mazurach. Zadanie nie było proste - przeznaczony do projekcji pokój choć piękny, stanowił pewne wyzwanie, a podłogi z desek, olbrzymie, nasłonecznione okna i drewniany dach nie ułatwiały pracy. Faktyczna instalacja planowana jest jesienią.

Nowocześnie i klasycznie

O pisywane pomieszczenie stanowi swoiste wyzwanie dla osób planujących instalację. Drewniane, trzeszczące przy każdym kroku podłogi, olbrzymia liczba okien (co za tym idzie dużo słońca) i bardzo wysoki strop nie są powszechnie spotykanymi elementami wnętrz. Kolejnym wymogiem właścicieli domu były względy estetyczne. Zainstalowany sprzęt nie powinien w większym niż to konieczne stopniu ingerować we wnętrze i nachalnie manifestować swojej obecności. Z różnych przyczyn - m.in. finansowych - nie wchodziło w grę natomiast wykorzystanie ekranu plazmowego. Opisywana instalacja i wykorzystany sprzęt są naszą propozycją - na montaż i zakup sprzętu mieszkańcy domu jeszcze się nie zdecydowali.

1 Pokój

Nowocześnie i klasycznie

Miękkie zasłony poprawią akustykę.

Dla całości instalacji zasadnicze znaczenie ma konstrukcja i wystrój pokoju. Ponieważ znajduje się on na piętrze domu, sufit to "wewnętrzna" strona dachu - jest spadzisty, najwyższy pośrodku pomieszczenia. Istotne jest też to, że pokój ma wiele okien - ogranicza to możliwość ustawienia telewizora i sprawia, że pomieszczenie trudniej jest zaciemnić.

Ze względu na to, że koło kominka stoją fotele, okazało się, że najwygodniej będzie ustawić telewizor na wprost nich - pod oknem, po obu stronach którego są drzwi prowadzące na taras. Takie umieszczenie ogranicza też niekorzystne odbicia, jakie mogłyby powstawać na ekranie. Jedyną większą zmianą, jaką trzeba wprowadzić, będzie usunięcie stołu zajmującego miejsce telewizora. Wybrany model wyposażony jest we własny stolik - choć rozważano ustawienie telewizora na stojącym już stole, to okazało się, że razem wyglądają nieco dziwnie - srebrna bryła w żaden sposób nie pasowała do lekkiej konstrukcji drewnianego stołu.

Mimo że w pokoju niewiele jest miękkich elementów, jego akustyka jest całkiem niezła. Ewentualne odbicia dźwięku od twardej podłogi i ścian rozpraszane są dzięki załamaniom i nieregularnościom, jakich mnóstwo jest w pomieszczeniu. Ogromne znaczenie ma tu ukośny sufit oraz półkoliste wycięcia nad oknami - zapobiegają powstaniu fal stojących, które w domu o konstrukcji w znacznej części drewnianej mogłyby wywołać bardzo nieprzyjemne dudnienie. Podłoga wykonana jest z twardych gładkich desek - na szczęście na środku pokoju leży kwadratowy dywanik, który powinien zlikwidować pierwsze, najmocniejsze odbicie dźwięku biegnącego z kolumn. Dobrze też, że po obu bokach telewizora stoją duże, miękkie kanapy.

Założenia

Instalacja ma być przeprowadzana na piętrze letniego, wolno stojącego domu. W jego wnętrzu dominują jasne kolory - biel ścian, jasne drewno, z którego zrobione są drzwi, okna, podłoga oraz dach. Pokój ma kształt prostokąta, na jego trzech ścianach znajdują się okna. W jednym z rogów jest kominek, obok którego stoją fotele. To z nich widzowie będą mogli oglądać filmy. Przy doborze sprzętu tworzącego zestaw kina domowego trzeba było zwrócić uwagę na kwestie estetyczne - właściciele domu chcieli zachować stylistykę wnętrza, nie bali się jednak elementów nowoczesności. Ważne też było połączenie wysokiej klasy sprzętu z rozsądną ceną - z tego powodu zdecydowano się na klasyczny telewizor kineskopowy. Choć plazma mniej wpłynęłaby na wystrój wnętrza, właściciele stwierdzili, że cena, jaką trzeba zapłacić za takie urządzenie nie jest usprawiedliwiona osiąganym efektem.