Nowoczesny kombajn

Małe firmy zainteresowane są zintegrowanymi, nowoczesnymi i niedrogimi rozwiązaniami informatycznymi. Szukając oszczędności, tworzą sieci peer-to-peer z kilkoma udostępnieniami lub sięgają po linuksową Sambę. Czy oferowany przez Microsoft, sprawdzony zestaw aplikacji Small Business Server 2003 zyska zainteresowanie klientów?


Małe firmy zainteresowane są zintegrowanymi, nowoczesnymi i niedrogimi rozwiązaniami informatycznymi. Szukając oszczędności, tworzą sieci peer-to-peer z kilkoma udostępnieniami lub sięgają po linuksową Sambę. Czy oferowany przez Microsoft, sprawdzony zestaw aplikacji Small Business Server 2003 zyska zainteresowanie klientów?

Skomputeryzowanie przedsiębiorstwa w skrajnych przypadkach może oznaczać zakup kilku komputerów z systemem Windows 98 SE i połączenie ich okablowaniem. Wymiana danych między stacjami będzie działała bez zarzutu, ale o dużej funkcjonalności, stabilności oraz bezpieczeństwie raczej nie ma mowy. Jeśli przedsiębiorca serio traktuje swoją firmę, powinien zainwestować w poważniejsze rozwiązania. Jednym z nich jest zintegrowany pakiet oprogramowania, np. Small Business Server 2003.

Potrzeba motorem zakupu

Duże firmy oferują klientom wieloletnie doświadczenie, markę, stabilność, ale często to kolosy na glinianych nogach. Bałagan organizacyjny, biurokracja, ślamazarny proces decyzyjny oraz brak elastyczności są podstawowymi wadami korporacji. Małe, rozwijające się firmy nie mają takich problemów. Dynamika, energia oraz wszechstronność pozwalają im skutecznie konkurować z molochami. Jednym ze sposobów zapewnienia właściwej dynamiki jest skorzystanie z kompletnych i zintegrowanych rozwiązań informatycznych.

Pakiety dla małych firm

W czasach ogromnej konkurencji na rynku oprogramowania, zdobycie i utrzymanie klientów jest nie lada wyzwaniem. Odpowiednie oprogramowanie może zdecydowanie ułatwić kontakty z klientami oraz zwiększyć wydajność pracy. W początkach działalności przeważnie jednak budżet jest ograniczony. Małe firmy nie potrzebują drogiego czy bardzo wydajnego sprzętu ani skomplikowanych aplikacji. Bardzo wysokie nakłady na oprogramowanie zwrócą się po bardzo długim czasie lub nie zwrócą się wcale. Serwery wyposażone w dziesiątki gigabajtów pamięci RAM, bazy danych obsługujące tysiące jednoczesnych zapytań to domena korporacji. Dla niewielkich jednostek znaczenie ma przede wszystkim cena oraz skuteczna realizacja zadań.

Przy podejmowaniu decyzji o informatyzacji firmy ważna jest funkcjonalność oprogramowania. Nie ma, oczywiście, jednej aplikacji zaspokajającej wszystkie potrzeby firmy, ale są zestawy, które łączą w sobie funkcje wielu programów. Zamiast kupować serię oddzielnych, słabo współpracujących ze sobą narzędzi, mała firma może skorzystać z jednego zintegrowanego pakietu. Zestawy oprogramowania są z reguły tańsze niż pojedyncze aplikacje.

Zapotrzebowanie na tanie i elastyczne systemy już dawno dostrzegli dostawcy oprogramowania. Przykładami takich rozwiązań są pakiety Microsoft Small Business Server oraz Novell Small Business Suite.

Microsoft Small Business Server 2003

Tworząc ten pakiet, producent chce wcielić w życie wizję nowoczesnej, zinformatyzowanej firmy, która nie będzie się obawiać nowych wyzwań i technologii. Do niedawna do prowadzenia biura wystarczały telefon, faks oraz kilka segregatorów. Obecnie wymagania zdecydowanie wzrosły. Kluczem do wydajnego działania firm zatrudniających od kilku do kilkudziesięciu pracowników jest sprawny i niezawodny przepływ informacji. Zatrudnione osoby muszą mieć bezpieczny dostęp do danych z dowolnego miejsca, za pomocą najróżniejszego sprzętu i technologii. Równie ważne jest dostarczenie narzędzi do skutecznej prezentacji firmy w Internecie. Osoba odpowiedzialna za zarządzanie strukturą informatyczną, powinna bez względu na miejsce pobytu, centralnie i bezpiecznie administrować zasobami firmy. W skład pakietu SBS 2003 wchodzi grupa aplikacji, których zadaniem jest spełnienie powyższych wymagań.

Baza pakietu - system operacyjny

Składniki wersji Standard oraz Premium pakietu SBS 2003 SP1

Składniki wersji Standard oraz Premium pakietu SBS 2003 SP1

Podstawowym komponentem pakietu SBS jest sieciowy system operacyjny Windows Server 2003. Oferuje wiele zaawansowanych funkcji pozwalających na bezpieczne współdzielenie danych w sieci przedsiębiorstwa. Jedną z kluczowych zalet jest możliwość tworzenia domen pracujących pod kontrolą usług katalogowych. Wbudowane w Windows Server 2003 usługi katalogowe to Active Directory. Ich zadaniem jest gromadzenie, przechowywanie oraz udostępnianie informacji o zasobach sieci. Pracownicy firmy za pomocą narzędzi wbudowanych w systemy operacyjne lokalnych komputerów, mogą wyszu kiwać udostępnione foldery, drukarki, kontrolery domeny, serwery aplikacji oraz informacje o innych użytkownikach. Windows Server 2003 w połączeniu z bazą Active Directory zapewnia centralne uwierzytelnianie klientów sieci. Każdy użytkownik jednorazowo wprowadza nazwę konta i hasło, a następnie może wygodnie korzystać ze wszystkich zasobów należących do domeny.

Domena Windows Server 2003 to zbiór komputerów sieci, nadzorowany przez Active Directory. Zasoby domeny są chronione przez zintegrowany i jednolity system uprawnień, które mogą być nadawane do plików, folderów, udziałów sieciowych, drukarek, kluczy w rejestrze oraz obiektów Active Directory.

Istotną zaletą Windows Server 2003 jest łatwy, a w pakiecie Small Business Server 2003 jeszcze łatwiejszy sposób zarządzania systemem. Umieszczenie informacji o zasobach w centralnej bazie sprawia, że administrator domeny Active Directory konfiguruje i nadzoruje parametry kont użytkowników, grup i komputerów z jednego miejsca. Do wykonywania zadań administracyjnych przygotowano zbiór wygodnych narzędzi zgromadzonych w konsoli Zarządzanie serwerem. Każde z zadań administracyjnych jest realizowane za pomocą łatwego w obsłudze kreatora.

Centralne i uproszczone zarządzanie nie jest jedyną zaletą systemu. Windows Server 2003 można skonfigurować do spełniania jednego z wielu zadań. Oprócz podstawowych usług, do których zaliczamy: serwer plików, drukarek lub kontroler domeny, dostępne są dodatkowe, takie jak serwer DNS, DHCP, WINS, IAS, IIS, RRAS itd. Ich zadaniem jest zwiększenie możliwości systemu oraz funkcjonalności sieci. Jeśli serwer realizuje wiele zadań, konieczne jest skuteczne monitorowanie codziennej pracy. Konsola do zarządzania pakietem zawiera narzędzia przekazujące informacje o stanie serwera. Za ich pomocą w wypadku awarii będzie można szybko zlokalizować źródło problemu i usunąć jego przyczynę. Do zabezpieczenia się przed skutkami usterek służą takie komponenty, jak Automatyczne odzyskiwanie systemu, Kopia zapasowa, Kopie w tle, Dyski odbijane oraz RAID-5.

Poczta, kontakty, zadania

Dla małych firm sprawny obieg wiadomości jest wyjątkowo istotny. Zadanie to można powierzyć prostemu zewnętrznemu serwerowi poczty elektronicznej, ale własny, zarządzający wymianą informacji w firmie ma wiele zalet. Zawarty w pakiecie SBS Exchange Server 2003 potrafi zrealizować wszystkie zadania związane z obsługą poczty, kontaktami oraz bezpiecznym korzystaniem z informacji.

Dla wielu użytkowników korzystanie z poczty elektronicznej jest zarówno koniecznością, jak kłopotem. Najczęstszą przyczyną problemów jest olbrzymia ilość spamu trafiająca do skrzynek, praca z wieloma kontami pocztowymi oraz obawa o bezpieczeństwo przesyłanych informacji. Exchange Server 2003 oferuje wiele mechanizmów pozbywania się niechcianej informacji, integrujących środowisko pocztowe klientów oraz zabezpieczających dane. Do ochrony przed spamem służy bieżące filtrowanie wiadomości i blokowanie wskazanych nadawców. Administrator programu Exchange może centralnie zdefiniować listy bezpiecznych i blokowanych nadawców, z których będzie korzystać cała firma.

Inną zaletą aplikacji Exchange jest zapewnienie zdalnego dostępu do informacji. W celu sprawdzenia poczty elektronicznej, pracownicy firmy sięgają zwykle do standardowych mechanizmów programu Outlook 2003. Gdy pracownik przebywa poza firmą, dostęp do zasobów przechowywanych przez serwer Exchange może być realizowany za pomocą technologii Outlook Web Access oraz Outlook Mobile Access. Aby połączyć się z serwerem, wystarczy dowolna przeglądarka lub urządzenie przenośne z odpowiednim oprogramowaniem. OWA umożliwia nie tylko sprawdzenie poczty, ale także dostęp do listy zadań, kontaktów, sprawdzanie pisowni czy zarządzanie regułami wiadomości.

Wymiana informacji

Centralne udostępnianie w sieci plików i drukarek pozwala użytkownikom sięgać po potrzebne informacje oraz szybko przenosić je na papier. To proste rozwiązanie w wielu przypadkach nie wystarcza. Oprócz współdzielonego miejsca przechowywania danych pracownicy powinni mieć dostęp do jednego punktu, w którym będą publikowane istotne dla nich wiadomości. Jeśli nad dużymi dokumentami pracuje grupa osób, potrzebna jest efektywna wymiana informacji o zadaniach, bieżącym stanie prac, ewen tualnych problemach itp. Small Business Server zawiera gotowy, łatwy do adaptacji na potrzeby firmy portal SharePoint Services.