Nowoczesny router - sposób na bezproblemowe Wi-Fi w domu

Czy warto zainwestować w nowoczesny router i zrezygnować z korzystania z urządzenia otrzymanego od operatora? Przyjrzyjmy się, co potrafią najnowsze modele routerów i gdzie znalazły nowe zastosowanie.

Routery przeszły długą drogę rozwoju od urządzeń bez łączności bezprzewodowej po obecnie użytkowane modele, w których główny nacisk położono na wydajność i szybki transfer w sieci bezprzewodowej. Jest on porównywalny z przesyłaniem danych w sieciach kablowych, a wsparcie dodatkowymi technologiami umożliwiło uzyskanie bardzo dobrego zasięgu i stabilnych, szybkich połączeń dla wszystkich urządzeń mobilnych w domu.

Technologie wspierające

Nowy standard 802.11ac wprowadza możliwość podzielenia dostępnego pasma na dużo więcej kanałów, niż w przypadku 2,4 GHz. W paśmie 2,4 Ghz są maksymalnie cztery kanały 20 MHz, natomiast w 5 GHz ich liczba wzrosła aż do 19 z możliwością łączenia, co pozwala jednemu urządzeniu udostępnić szersze pasmo.

Jednak sama szybkość wynikająca z zastosowania modułów Wi-Fi w standardzie AC to nie wszystko. Na stabilność działania sieci, dobry zasięg i szybkość przesyłania danych mają wpływ dodatkowe technologie, w które są wyposażone obecnie dostępne routery.

Nowoczesny router - sposób na bezproblemowe Wi-Fi w domu

Dwie sieci Wi-Fi dla najlepszej wydajności

Praktycznie standardem jest obsługa dwóch zakresów – 2,4 GHz i 5 GHz, pozwalających efektywniej korzystać z dostępnego pasma. W bardziej zatłoczonych 2,4 GHz można korzystać z mniej zasobożernych zastosowań – surfowania lub sprawdzania poczty, natomiast w wyższym zakresie przesyłać filmy lub grać w gry online. Oczywiście użytkownik nie musi ręcznie przełączać routera, by korzystał z wybranego pasma, w zależności do tego, czy chce sprawdzić pocztę czy obejrzeć film online. Odpowiada za to technologia SmartConnect, dostępna chociażby w routerach AC D-Linka z rodziny EXO. Przypisuje ona urządzeniu najlepsze możliwe pasmo, gwarantując optymalną wydajność korzystania z sieci bezprzewodowej.

Wydajny procesor

Standardem stały się też szybkie procesory, w najnowszych modelach. Efektywne przetwarzanie danych skutkuje mniejszymi spadkami szybkości przesyłanych danych zarówno bezprzewodowo, jak i przez kable oraz zwiększenie szybkości połączeń z Internetem przy włączonych funkcjach szyfrowania.

Koniec z przeciążeniami sieci Wi-Fi

Technologią, która doczekała się już kolejnej odsłony jest MIMO, którą wprowadzono w routerach w standardzie N. Obecnie MU-MIMO (Multi User, Multiple-Input, Multiple-Output), korzysta z wielu anten i odbiorników. To właśnie ona jest odpowiedzialna za zwielokrotnienie szybkości przesyłania danych, co w praktyce przekłada się na taką samą jakość korzystania z Internetu na wszystkich podłączonych urządzeniach.

SmartBeam

Wprowadzone na rynek w tym roku modele routerów D-Linka wyposażono w jeszcze jedną, usprawniającą działanie sieci technologię. To SmartBeam oraz jej nowsza wersja Advanced SmartBeam. Jej głównym zadaniem jest poprawienie zasięgu poprzez przydzielenie przepustowości urządzeniom mobilnym, z którymi użytkownik przemieszcza się po domu.

Nowoczesny router - sposób na bezproblemowe Wi-Fi w domu

Funkcja segregacji ruchu

Z kolei funkcja QoS odpowiedzialna jest za segregację ruchu. Funkcja aktywnie zarządza ruchem w sieci, optymalnie przydziela pasmo bezprzewodowe urządzeniom, gwarantując najwyższą wydajność.

Dodatkowe urządzenia sieciowe

Domowe archiwa dokumentów, muzyki i filmów praktycznie stały się już standardem. Efektywne korzystanie ze zgromadzonych plików, zwłaszcza filmów w jakości 4K, na urządzeniach mobilnych wymaga szybkich łączy. Do niedawna odpowiednią szybkość zapewniały jedynie łącza kablowe. Routery, gdzie bezprzewodowy transfer jest porównywalny z połączeniami kablowymi, umożliwiają bezproblemowe odtwarzanie plików multimedialnych i granie w gry online bez konieczności korzystania z połączeń kablowych. W tym zastosowaniu oprócz dysków USB coraz chętniej stosowane są dyski sieciowe. Ich przewaga wiąże się z większą przepustowością (podłączone są przez kabel gigabitowy), są łatwo współdzielone i konfigurowalne. Przy wyborze urządzenia RAID łatwo jest zwiększać pojemność domowej pamięci masowej i dodatkowo zabezpieczyć się przed możliwą awarią dysku i utratą składowanych danych.

Nie można zapominać o portach Ethernet – w nowych modelach mają one gigabitową przepustowość, umożliwiając bezproblemowe przesyłanie danych.

Router – jeszcze ważniejsze domowe urządzenie

Dzięki rozwojowi technologii, ta sama sieć Wi-Fi, z którą łączą się laptopy, smartfony i tablety zyskała nowe zastosowanie. Upowszechniające się systemy automatyki domowej, jak mydlink Home D-Linka, do komunikacji wykorzystują właśnie połączenia Wi-Fi i domowe routery. W najbliższej przyszłości jakość oferowanych przez nie połączeń nie tylko będzie decydować o szybkości ładowania się danych z Internetu, ale też o bezpieczeństwie domu. Jak bowiem pokazują badania, najczęstszym zastosowaniem systemów inteligentnego domu jest ochrona ludzi i mienia za pomocą czujników, kamer i natychmiastowych powiadomień na smartfony i tablety.