Nowość Asusa z technologią vPro

W ofercie firmy Asus pojawiła się nowa płyta główna - model P5B-VM DO AI Lifestyle. Urządzenie bazuje na chipsecie Intel Q965 Express i przeznaczone jest do współpracy z najnowszymi procesorami Intel Core 2 Duo. Dodatkowo może się pochwalić obsługą technologii Intel vPro, dzięki której powinna szczególnie zainteresować odbiorców korporacyjnych.

Asus P5B-VM DO AI Lifestyle bazuje na chipsecie Intel Q 965 oraz mostku południowym Intel ICH8 DO. Wyposażona została w podstawkę LGA775, umożliwiającą obsadzenie w niej najnowszych procesorów Intela oraz dysponuje zintegrowanym układem graficznym Intel Graphics Media Accelerator 3000 (oczywiście istnieje możliwość jej rozbudowy poprzez wbudowany slot PCI-Express x16). Ponadto umożliwia obsadzenie do 8 GB pamięci operacyjnej oraz bezproblemowe połączenie z Internetem (Intel Gigabit LAN).

Co najważniejsze, nowe urządzenie może się pochwalić obsługą technologii Intel vPro, która jak można przeczytać na stronie producenta - "sprzętowo rozwiązuje problemy z bezpieczeństwem, ochroną danych istotnych z punktu widzenia firmy i zarządzaniem systemem, dodając warstwy chroniące system operacyjny przed awarią, oprogramowanie przed uszkodzeniem i atakami z zewnątrz". Jest to połączenie najnowszych 64-bitowych procesorów Intela, nowego chipsetu oraz technologii, z których najważniejsze to Intel Active Management (umożliwia specjalistom zdalne zarządzanie stacjami roboczymi, nawet w przypadku gdy są one wyłączone, muszą jednak być podłączone do zasilania) i Intel Virtualization (umożliwia uruchomienie na komputerze kilku systemów operacyjnych jednocześnie dając np. możliwość przeprowadzania serwisu komputera bez przerywana prowadzonej na nim pracy).

Ogólna specyfikacja nowej płyty przedstawia się następująco:

- gniazdo procesora: LGA775

- obsługiwane procesory: Intel Core 2 Extreme/Core 2 Duo/Pentium Extreme/Pentium D /Pentium 4/Celeron D

- chipset: Intel Q 965

- mostek południowy: Intel ICH8 DO z wsparciem SATA RAID 0, 1, 5, 10

- pamięci: 4 gniazda kości Dual Channel DDR2 800/667/533 MHz

- sloty: 1xPCI-Expressx16

- złącza SATA: 8 x SATA II (w tym jedno zewnętrzne eSATA)

- sieć: gigabitowa karta sieciowa

- układ graficzny: Intel Graphics Media Accelerator 3000

Niestety cena nowej płyty nie została podana.

Więcej informacji można znaleźć na stronie producenta.