Nowość dla miłośników fraktali

Ultra Fractal, aplikacja do tworzenia animacji i grafik fraktali autorstwa Frederika Slijkermana, doczekała się uaktualnienia. W wydaniu 4.02 poprawiono działanie programu oraz wyeliminowano kilka błędów.

Najnowsza, czwarta wersja programu Ultra Fractal umożliwia m.in. tworzenie filmów złożonych z fraktali oraz konwersję statycznych grafik przedstawiających tego typu efekty w ruchomą komputerową animację.

W ostatnim wydaniu aplikacji każdy fraktal traktowany jest jako potencjalna animacja, a każdą zmienną efektu można edytować oddzielnie. Opcje renderingu animacji pozwalają na stworzenie zarówno filmów AVI dowolnej długości, jak i statycznych plików graficznych, gdzie na efekty fraktali nakładane są takie efekty jak anty-aliasing bądź motion blur. Możliwe jest także komunikowanie się programu z innymi, przylączonymi do sieci, komputerami, celem przyśpieszenia procesów przeliczania klatek animacji. Jedną z ciekawych funkcji aplikacji jest funkcja Explore - nie jest ona bezpośrednio związana z edycją efektów, pozwala jednakże odszukać interesujące nas parametry celem ewentualnej zmiany ich wartości.

Inną ważną funkcją, oferowaną przez Ultra fractal 4, jest obsługa warstw i masek oraz funkcja "deep zooming", która umożliwia powiększanie nieskończenie głębokich efektów fraktali. Aplikacja dysponuje także zintegrowanym edytorem i kompilatorem formuł, dzięki którym można tworzyć i edytować własne efekty fraktali, przypisując wielu różnym typom efektów różne schematy barw. Na stronie http://formulas.ultrafractal.com można także publikować własne formuły i pobierać nowe.

Program jest dostępny w dwóch postaciach, Animation Edition i Standard Edition. W drugiej z wymienionych brak funkcji tworzenia animowanych fraktali oraz przelicaczanie klatek animacji przez kilka stacji roboczych. Ceny aplikacji to 129 (Animation Edition) i 59 USD (Standard). Wymagana platforma systemowa dla programu Ultra Fractal to system Windows (98/Me/2000/2003/XP).

Więcej informacji oraz pliki do pobrania - Ultra Fractal.

Przykłady animacji utworzonych w programie Utra fractal 4 można obejrzeć tutaj.


Zobacz również