Nowości Adobe - Photoshop Elements 3.0, Premiere Elements

W jesiennej ofercie firmy Adobe, pojawi się już wkrótce kolejna wersja doskonałego narzędzia do edycji zdjęć, Photoshop Elements 3, a także zupełnie nowy produkt dla entuzjastów domowej obróbki wideo - Premiere Elements. Oba programy wprowadzają szereg nowych funkcji i czynią proces edycji zdjęć oraz wideo, o wiele prostszym.

Nowości Adobe - Photoshop Elements 3.0, Premiere Elements

Adobe Photoshop Elements 3.0

Photoshop Elements 3.0 to propozycja dla użytkowników zainteresowanych prostą i szybką edycją zdjęć cyfrowych. Znajdziemy w niej przede wszystkim funkcję Smart Fix, która analizuje dane zdjęcie, po czym automatycznie dokonuje modyfikacji jeszcze poszczególnych parametrów. W aplikacji zastosowano również narzędzia do usuwania skaz i niedoskonałości zdjęć - Healing Brush i Spot Healing Brush - dotychczas dostępne jedynie w edytorze graficznym Photoshop CS.

Nowości Adobe - Photoshop Elements 3.0, Premiere Elements

Adobe Photoshop Elements 3.0

Posiadaczy bardziej zaawansowanych aparatów cyfrowych, ucieszy zapewne opcja obsługi zdjęć w surowym formacie RAW, a także obrazów 16-bitowych. Pojawiła się znana do tej pory z Photoshopa paleta Histogram. Ciekawie przedstawia się także funkcja Photo Compare, dzięki której możemy dokładniej przyjrzeć się serii zdjęć tego samego obiektu, wychwycić ewentualne różnice i wybrać spośród nich najbardziej odpowiadające.

Zobacz również:

  • Adobe Premiere Pro - jak przyspieszyć/spowolnić film [PORADNIK]

Trzecią wersję Photoshop Elements, wzbogacono o możliwość tworzenia pokazów zdjęć, uzupełnionych o muzykę (do 99 ścieżek jednocześnie), narrację, efekty specjalne. Zadbano również o wygodę przesyłania zdjęć drogą elektroniczną - pojawiła się funkcja PhotoMail.

Nowości Adobe - Photoshop Elements 3.0, Premiere Elements

Adobe Premiere Elements

Premiere Elements, to z kolei debiutująca w ofercie Adobe aplikacja, której zadaniem jest intuicyjna edycja wideo. Czerpie ona wzorce z przeznaczonego dla profesjonalistów pakietu Premiere Pro. Przy pomocy tego narzędzia, możemy w prosty sposób przenieść materiały wideo na komputer z kamery cyfrowej, dokonać podstawowej edycji, dodać efekty specjalne, warstwę tekstową, a wszystko z systemem menu umieścić na nośniku DVD (zintegrowana opcja zapisu na płytach DVD) . Dodatkowo, do dyspozycji użytkownika oddano szereg przewodników, które poprowadzą go przez poszczególne tajniki edycji wideo. Możliwe jest tworzenie wideo, zarówno w tradycyjnym formacie telewizyjnym (4:3), jak i trybie szerokoekranowym (16:9).

Photoshop Elements 3.0 dostępny będzie dla komputerów PC oraz Macintoshy. Jeśli zaś chodzi o program Premiere Elements, Adobe zdecydowało się na opublikowanie jedynie wersji na platformę Windows. A oto konkretne wymagania systemowe dla obu narzędzi:

Photoshop Elements 3.0

- procesor Pentium III lub 4, 800 MHz, PowerPC G3, G4, G5;

- Windows XP Professional, Home Edition SP 1, Windows 2000 SP 4, Mac OS X 10.2.8, Mac OS X 10.3;

- 256MB pamięci RAM (512MB zalecane);

- 800MB wolnej przestrzeni dyskowej

Premiere Elements

- procesor Pentium III 800 MHz lub AMD Athlon XP;

- Windows XP Professional, Home Edition lub Media Center Edition SP 1;

- 256MB pamięci RAM;

- 1,2GB wolnej przestrzeni dyskowej

Adobe Premiere Elements będzie w pierwszej połowie października dostępne w szacunkowej cenie detalicznej 357 PLN netto. Cena Adobe Photoshop Elements 3.0 to również około 357 PLN netto. Pakiet dwóch aplikacji - Adobe Photoshop Elements 3.0 i Adobe Premiere Elements - będzie można zamówić w szacunkowej cenie detalicznej około 700 PLN netto.

Więcej informacji: Adobe