Nowości After Effects 4.0

Nawet wielcy producenci filmowi wykorzystują After Effects do uzyskania efektów specjalnych i innych atrakcyjnych trików.


Adobe After Effects to najpopularniejszy program do tworzenia profesjonalnej, ruchomej grafiki za pomocą komputera. Najczęściej znajduje zastosowanie w tworzeniu specjalnych grafik reklamowych albo czołówek telewizyjnych. Nawet wielcy producenci filmowi wykorzystują After Effects do uzyskania efektów specjalnych i innych atrakcyjnych trików.

Producenci gier, prezentacji multimedialnych czy filmów QuickTime też sięgają po After Effects, ponieważ umożliwia im dodawanie ciekawych efektów, które wzbogacają i urozmaicającą te produkty.

Adobe After Effects 4.0 został znacznie usprawniony. Zwiększono wydajność i szybkość pracy, zadbano o pełną integrację z Photoshopem i innymi programami Adobe (Illustrator, Premiere). Do obu wersji aplikacji dołożono nieco specjalnych efektów oraz poprawiono interfejs użytkownika.

Program w podstawowej wersji kosztuje około 1000 USD, natomiast pełna tzw. Production bundle - około 2200 USD (ceny w USA). Przedstawiamy poniżej mały przewodnik po najciekawszych usprawnieniach programu. Działa on na obydwóch platformach sprzętowych (Macintosh i PC).

Przydatne dodatki, lepsze efekty

Efekty specjalne to jakby chleb powszedni dla After Effects. Czwarta wersja przynosi w tej dziedzinie kilka znaczących udogodnień. Nie tylko bowiem dodano nowe, ciekawe efekty jak Beam, który potrafi renderować światło, przypominające wiązkę lasera, ale także zwiększono stopień kontroli. Łatwiej teraz nimi sterować, wskazując, w jaki sposób i gdzie dany efekt zostanie wykorzystany w pracy.

Proszę przejrzeć User Guide dostarczony z programem. Znacznie ograniczono zakres informacji o specyficznych ustawieniach, dotyczących konkretnych efektów. Twórcy programu przenieśli instrukcję do nowego systemu pomocy Online Help, podobnie jak w innych produktach Adobe.

Wgrany podczas instalacji plik Read me (także ten dostępny na CD) zawiera wiele ciekawych informacji i drobnych, ale pomocnych trików.

Rozwinięte maskowanie

Maski od dawna towarzyszyły After Effects. Można powiedzieć, że były to najczęściej wykorzystywane narzędzia programu. W "Czwórce' jeszcze bardziej rozwinięto funkcje i sposoby wykorzystania masek. Możemy teraz użyć do 128 masek na jednej warstwie, skalować i edytować je z precyzją nieosiągalną we wcześniejszych wersjach, a także kopiować i wklejać maski bezpośrednio do i z programów Photoshop i Illustrator.