Nowości Apple: Mac Pro z układami Nehalem, szybsze iMaki, klawiatura z USB...

Firma Apple zaktualizowała ofertę komputerów stacjonarnych o premierowy model Mac Pro, w którym zastosowano nowe procesory Intel Xeon wykorzystujące architekturę Nehalem. Co ciekawe, informacji o stacjach roboczych innych producentów ze wspomnianymi układami należy spodziewać się dopiero pod koniec marca. Przebudowane Maki Pro to nie jedyne nowości, jakimi dziś uraczył swoich fanów koncern z Cupertino - zaktualizowane zostały też rodziny produktów iMac oraz Mac Mini. Firma zaprezentowała też nową klawiaturę.

Nowości w rodzinie Mac Pro dysponują procesorami Intel Xeon o częstotliwościach taktowania zegarów sięgających 2,93 GHz. Użytkownik może wybierać spośród konfiguracji "uzbrojonych" w osiem rdzeni - dwa procesory czterordzeniowe Xeon 5500 2,26/2,66/2,93 GH - bądź też cztery rdzenie (w tym wypadku sercem komputera jest jeden CPU, Xeon 3500 - 2,66G lub 2,93 GHz). W nowych Makach można zainstalować kartę graficzną ATI Radeon HD 4870 z 512 MB pamięci GDDR5 lub układ Nvidia GeForce GT 120 z 512 MB pamięci GDDR3 (co ciekawe, kart Nvidii można umieścić w komputerze nawet cztery).

Nowości Apple: Mac Pro z układami Nehalem, szybsze iMaki, klawiatura z USB...

Nehalem, architektura układów Xeon 3500 i 5500, to ta sama, którą Intel zastosował w procesorach Core i7. Jeden z wyróżników architektury Nehalem to zintegrowany kontroler pamięci - eliminujący chipset płyty głównej i szynę FSB z pośrednictwa w dostępie do danych. Nabiera to szczególnej wagi zwłaszcza w wypadku maszyn wieloprocesorowych - poszczególne kości nie blokują sobie nawzajem dostępu do będącej dla nich w tym wypadku wąskim gardłem magistrali systemowej. Jak informuje Apple, rozwiązanie to zmniejsza opóźnienia pamięci o 40 procent, zaś zastosowanie kości DDR3 ECC SDRAM 1066 MHz zwiększa przepustowość pamięci 2,4-krotnie w porównaniu z poprzednimi generacjami Maków Pro.

Nowości Apple: Mac Pro z układami Nehalem, szybsze iMaki, klawiatura z USB...

Standardowa ilość pamięci operacyjnej to 3 GB w Maku z jednym CPU oraz 6 GB w konfiguracji dwuprocesorowej. Podstawowa konfiguracja obejmuje też dysk twardy Serial ATA o pojemności 640 GB (7200 rpm). Napęd optyczny to czytnik SuperDrive 18x z obsługą nośników DVD+/-R, DL/DVD+/-RW i CD-RW. Komputery charakteryzują się również przeprojektowanym wnętrzem, ułatwiającym dostęp do podzespołów i rozbudowę - po zdjęciu bocznego panelu nie trzeba już manipulować w środku obudowy, wystarczy wysunąć stosowną tackę, czy to z procesorem, czy z pamięcią lub z dyskiem twardym (tacek dla HDD jest cztery). W maszynach znajdziemy cztery porty FireWire 800 oraz pięć portów USB 2.0 w obudowie.

Nowości Apple: Mac Pro z układami Nehalem, szybsze iMaki, klawiatura z USB...

Komputery sprzedawane są w zestawie z systemem operacyjnym Mac OS X 10.5 Leopard oraz pakietem aplikacji iLife 09. Warto zauważyć, że opisywane wyżej nowości to pierwszy od 14 miesięcy upgrade linii komputerów Mac Pro - w styczniu 2008 r. firma ogłosiła wyposażenie maszyn w układy czterordzeniowe Xeon 5400, wykonane w procesie produkcyjnym 45 nm, a pracujące z częstotliwościami do 3,2 GHz.

Przebudowane Maki Pro to nie jedyne nowości, jakimi dziś uraczył swoich fanów koncern z Cupertino - zaktualizowane zostały też rodziny produktów iMac oraz Mac Mini. Jeśli chodzi o te pierwsze, to zarówno w 20-, jak i w 24-calowym modelu zastosowano dwa razy więcej pamięci operacyjnej, niż w starszych maszynach - odpowiednio 2 i 4 GB. Podwoiła się także pojemność dyskowa, która wynosi teraz 320 GB w modelu z mniejszym ekranem oraz 640 GB lub 1 TB w maszynie 24". W Makach Mini zastosowano m.in. szybszą pamięć i lepsze układy obróbki grafiki (zintegrowane karrty Nvidia GeForce 9400M). Apple wprowadziło również nową wersję klawiatury, domyślnie dołączaną od teraz do komputerów z "jabłkiem", która charakteryzuje się m.in. obecnością dwóch portów USB.

Więcej informacji: Apple