Nowości Apple'a - aluminiowe iMaki, szybszy Mac Mini, odświeżone aplikacje

Koncern Apple Inc. zaprezentował właśnie cały zestaw odświeżonych produktów. Najciekawsze z nich wydają się nowe komputery stacjonarne z serii iMac - ich najnowsze wersje wyposażono w obudowy z aluminium (do tej pory stosowane głównie w komputerach przenośnych firmy z Cupertino), szklane osłony wyświetlaczy, nowe klawiatury oraz, rzecz jasna, bardziej wydajne komponenty. Apple przedstawił również nowe wydania kilku swoich popularnych aplikacji wchodzących w skład zestawów iLife oraz iWork.

Podczas tradycyjnego pokazu, poprowadzonego przez szefa firmy, Steve'a Jobsa, w pierwszej kolejności zaprezentowano nową rodzinę iMaków. Apple zrezygnował z najmniejszego dostępnego do niedawna iMaka (wyposażonego w ekran o przekątnej 17") - teraz seria składa się z dwóch maszyn z ekranami o przekątnej 20" (i rozdzielczości 1680 x 1050 pikseli) oraz jednego komputera z monitorem 24" (1920 x 1200 pikseli).

Podstawowy model kosztuje 1199 USD - urządzenie jest wyposażone w 20-calowy panel LCD, procesor Intel Core 2 Duo taktowany zegarem 2 GHz, 1 GB pamięci RAM, dysk o pojemności 250 GB oraz układ graficzny firmy AMD (ATI Radeon HD 2400 XT). Drugi 20-calowy iMac jest szybszy i ma pojemniejszy dysk - dysponuje procesorem Core 2 Duo 2,4 GHz, szybszą kartą graficzną (ATI Radeon HD 2600 Pro) oraz dyskiem o pojemności 320 GB. Cenę tego urządzenia w podstawowej konfiguracji ustalono na 1499 USD.

Najdroższy jest iMac wyposażony w ekran o przekątnej 24" - urządzenie to kosztuje 1799 USD. W tym przypadku użytkownik dopłaca głównie za wyświetlacz - pozostałe komponenty są identyczne jak w "średnim" modelu.

Nowe iMaki

Nowe iMaki

Wszystkie trzy nowe komputery wyposażone są we wbudowaną kamerę iSight, dwa porty FireWire (400/800) oraz pięć portów USB (trzy wbudowane w komputer i dwa w klawiaturę). Urządzenia obsługują technologię Bluetooth, bezprzewodowe sieci WiFi (standard 802.11n) i dysponują napędami typu SuperDrive. Nowe iMaki wyposażono także w nowe klawiatury - teraz przypominają one bardziej rozwiązania znane z przenośnych komputerów Apple'a i dostępne są (opcjonalnie) w wersji bezprzewodowej. W zestawie z komputerem nabywca otrzymuje pilota (Apple Remote) oraz mysz (Mighty Mouse).

Nowe iMaki są cieńsze niż starsze modele, wyposażono je także w aluminiowe obudowy oraz szklane osłony ekranów.