Nowości Asterixa na Komputer Expo

Asterix, dystrybutor posiadający w swojej ofercie oprogramowanie i urządzenia telekomunikacyjne (m.in. ISDN, bezprzewodowe sieci) poinformował o planowanych premierach podczas targów Komputer Expo 2003.

Nowości Asterixa na Komputer Expo
Ciekawie zapowiada się najmniejsza na świecie baza ISDN działająca w technologii Bluetooth. Urządzenie BlueFRITZ!AP-ISDN firmy AVMto baza ważąca 35 g, którą podłącza się bezpośrednio do telefonicznej sieci ISDN. Urządzenie nie wymaga oddzielnego zasilania. Bez dodatkowej konfiguracji udostępnia bezprzewodowo Internet i usługi sieci ISDN dla 7 komputerów oraz innych urządzeń działających w technologii Bluetooth w promieniu do 100 m. BlueFRITZ!AP-ISDN obsługuje profil PAN, tworząc podstawę dla bezprzewodowej sieci między urządzeniami.

Dzięki urządzeniu, istniejącą już w domu lub biurze instalację ISDN można w prosty sposób uzupełnić o wariant bezprzewodowy do podłączenia komputera przenośnego lub stacjonarnego. Punkt dostępowy jest podłączony do zakończenia sieciowego NT, które zapewnia również zasilanie bazy. Model ten umożliwia transfer głosu i danych między siecią ISDN i modemem klienckim. Zgodne ze standardami, 128-bitowe kodowanie i następująca 1600 razy na sekundę zmiana częstotliwości radiowej (79 kanałów) zapewnia duże bezpieczeństwo transferu danych. Dane są transmitowane w promieniu do 100 m. Fabrycznie skonfigurowane hasło, które może zostać zmienione przez użytkownika, gwarantuje, że jedynie określone urządzenia klienckie mają prawo logowania do bazy. Poza tym dostęp jest ograniczony przez modyfikowalne listy uprawnionych urządzeń.

Zobacz również:

  • Windows 11 - nowa aktualizacja dodaje wsparcie dla Apple AirPods
  • Recenzja: Test Jabra PanaCast 50 – wideokonferencje premium?

Model ten umożliwia przeglądanie stron internetowych z prędkością 240 kBit/s za pomocą technologii Fast Internet over ISDN. Dzięki profilowi CIP (Common ISDN Access Profile) obsługuje poprzez Bluetooth kompresję danych, łączenie kanałów i komunikację w kanale D.

Urządzenia będą objęte 5-letnią gwarancją.

Sugerowana cena BlueFRITZ!AP-ISDN wynosi 144 EUR. BlueFRITZ!AP-ISDN wraz z bezprzewodowym kontrolerem BlueFRITZ!USB oferowany jest w formie zestawu BlueFRITZ!ISDN-Set w cenie 244 EUR.

Kolejną z prezentowanych nowości będzie nowa wersja oprogramowania wideokonferencyjnego Alice 2.0. Dotychczas połączenia wideotelefoniczne były realizowane za pośrednictwem sieci ISDN (H.320). Firma AVM wzbogaciła Alice o możliwość przeprowadzania wideokonferencji z wykorzystaniem protokołu TCP/IP H.323. Dzięki temu, transfer obrazu i głosu następuje za pośrednictwem Internetu lub w ramach lokalnej sieci komputerowej. Nowa wersja oprogramowania zapewniać ma wyraźnie lepszą jakość obrazu i dźwięku. Nowe cechy oprogramowania Alice umożliwiają również telefonię IP w ramach sieci komputerowej.

Aplikacja działa w systemie operacyjnym Windows XP/Me/2000/98 i NT 4.0.