Nowości DLP na CES

Texas Instruments, wynalazca i producent układów DLP instalowanych w projektorach i telewizorach tylnoprojekcyjnych podczas targów CES zaprezentował nowe produkty. Wśród nich znalazły się procesory o wysokiej rozdzielczości i wbudowanej technologii BrilliantColor mającej poprawiać reprodukcję barw. Dodatkowo pokazano rozwiązania z podświetleniem diodami LED.

Pierwszym projektorem w technologii LED wyposażonym w przetwornik obrazu DLP będzie model Samsunga. Podświetlenie LED ma wyraźnie poprawić reprodukcję barw. Przestrzeń barw ma być o 30% większa niż obejmuje standard NTSC. Diody LED pozwolą także na natychmiastowe włączanie i wyłączanie projektora bez konieczności długotrwałego oczekiwania na jego przejście w określony stan, a ich trwałość ma sięgać 10 tys godzin. Częstotliwość odświeżania barw ma być 48 razy wyższa niż w tradycyjnych odbiornikach TV. Projektory Samsunga pojawią się w sprzedaży w połowie roku.

Texas Instruments opracowało także dwa nowe procesory DLP - .45" chip 720p oraz .65" 1080p. Oba wyposażono w technologię BrilliantColor, która rozszerza paletę barw podstawowych z 3 do 6. W rezultacie liczba odcieni barw ma sięgać 200 mld, a dodatkową korzyścią będzie 50-procentowy wzrost jasności obrazu.