Nowości Della

Dell jest kolejnym producentem sprzętu domowego, który zamierza zdobyć silną pozycję na lukratywnym rynku elektroniki użytkowej. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, firma zaprezentowała wczoraj całą serię nowych produktów - znalazły się wśród nich telewizor LCD, projektor, przenośny odtwarzacz audio oraz nowy handheld z serii Axim. Przedstawiciele koncernu zapowiedzieli również uruchomienie własnego internetowego serwisu muzycznego.

Nowości Della

Dell W1700

Dell nie podał jeszcze dokładnej specyfikacji oraz cen nowych produktów - wiadomo jedynie, że trafią one na rynek pod koniec roku. Najciekawsze nowości to: 17-calowy telewizor LCD Dell W1700, wyposażony we wbudowany twardy dysk o pojemności 15 GB odtwarzacz audio Dell Digital Jukebox oraz, oczywiście, serwis muzyczny Dell Music Store.

Dell jak Apple

Nowości Della

Dell Digital Jukebox

Przedstawiciele firmy nie ujawnili na razie, z którymi firmami fonograficznymi zamierzają współpracować podczas uruchamiania Dell Music Store - poinformowali jedynie, że użytkownicy serwisu będą mieli szeroki wybór nagrań po konkurencyjnych cenach. Bardzo prawdopodobne jest, że pobrane z niego piosenki będzie można odtwarzać przy pomocy Dell Digital Jukebox - na podobnej zasadzie działa iTunes Music Store Apple'a (wydaje się więc, że podobieństwa między usługami nie ograniczają się jedynie do nazwy).

Nowy Axim

Nowości Della

Axim X3

Koncern zaprezentował również nowy model swojego handhelda - Axim X3. Wiadomo już, że urządzenie będzie mniejsze od poprzednich wersji i że wyposażone będzie w moduł umożliwiający korzystanie z bezprzewodowych sieci w standardzie 802.11b.

Wśród nowości znalazły się również nowy komputery klasy desktop - Dimension, który sprzedawany będzie z preinstalowanym multimedialnym oprogramowaniem Dell Media Experience. Przed koińcem roku na rynek trafi także nowy projektor Della (jego nazwy na razie nie podano), przeznaczony dla użytkowników domowych.

Czas hybryd?

Nowe produkty Della świadczą o tym, że firma zamierza podążać śladami Apple'a i Gateway'a, które w czasie zastoju na rynku komputerów PC zdecydowały się rozszerzyć swoją ofertę o elektronikę użytkową. Zdaniem wielu obserwatorów rynku, zwiastuje to metamorfozę rynku komputerowego - według ekspertów, z czasem zanikać będzie podział na "sprzęt komputerowy" oraz "elektronikę użytkową" - za to coraz częściej pojawiać się będą produkty "hybrydowe". Przykładem takich urządzeń mogą być choćby komputery z wbudowanymi tunerami TV, odtwarzaczami DVD oraz pilotami zdalnego sterowania (wyposażone w specjalną, multimedialną odmianę systemu Windows XP) czy panoramiczne notebooki przystosowane do odtwarzania filmów z DVD (o produktach takich pisaliśmy na łamach PCWorld.pl wielokrotnie).