Nowości Intela

Intel wprowadził do oferty nowe, mniejsze i energooszczędne, a jednocześnie w pełni wydajne procesory do komputerów przenośnych.

Intel zaprezentował nowe procesory przeznaczone dla notebooków - Pentium III 750 MHz oraz dwa Celerony taktowane z częstotliwościami 600 i 650 MHz. Przedstawiciele korporacji twierdzą, że są to najszybsze procesory dla urządzeń przenośnych dostępne na rynku. Nowe układy rzeczywiście działają szybko, a ponadto cechuje je niski poziom zużycia energii. Dzięki technologii Speed Step umożliwiającej pracę procesora z pełną wydajnością, gdy notebook jest zasilany z sieci, a ograniczającej częstotliwość taktowania zegara procesora przy zasilaniu z baterii, Pentium III 750 MHz może pracować z prędkością 600 MHz, pobierając jedynie 1 W. Analogicznie procesory z serii Celeron, choć mają nieco większe zapotrzebowanie na energię, nie zużywają więcej niż 2 W przy prędkościach taktowania zegara obniżonych do poziomu 500 MHz. Prezentowane procesory mają także zmniejszone wymiary i wagę.

Jak twierdzi analityk Richard Prtridge z D.H. Brown & Associates: "Intel dostrzegł rynek laptopów i notebooków i będzie w przyszłości rozwijał linię energooszczędnych i wydajnych procesorów". Premiera nowych układów jest odpowiedzią Intela na ofertę firmy Transmeta, której procesory Crusoe z założenia są przeznaczone do urządzeń przenośnych. Na ich bazie AOL wraz z Geataway 2000 opracowuje urządzenia oferujące dostęp do Internetu, które mają pojawić się w sprzedaży pod koniec tego roku.


Zobacz również